Strona głównaZdrowieDlaczego starzenie się oznacza niedobór witamin i minerałów?

Dlaczego starzenie się oznacza niedobór witamin i minerałów?

Ludzie starsi, czyli po 65-tym roku życia, znacznie czściej niż osoby młodsze zmagają się z niedoborem witamin i składników mineralnych. Niedobór mikroelementów u starszych związany jest m. in. z przewlekłymi chorobami, na które wpływa zaawansowany wiek.
Dlaczego starzenie się oznacza niedobór witamin i minerałów? [Fot. alexlmx - Fotolia.com] Około połowa ludzi w wieku powyżej 65 lat odznacza się niedoborem witaminy D, a 25 proc. Seniorów cechuje się niedostatkiem witaminy B12 we krwi, mówią naukowcy z Helmholtz Zentrum München.

W ramach badań pobrano krew od ponad tysiąca ludzi w wieku 65-93 lata. Uczeni przeanalizowali w szczególności poziom we krwi czterech mikroelementów: , , i . Okazało się, że większość badanych miała zbyt niski poziom tych substancji.

Niedobory niezbędnych witamin i minerałów dotyczącą szacunkowo 2 miliardy ludzi, zarówno w krajach rozwijających się, jak i rozwiniętych. Ten „ukryty głód" ma negatywny wpływ na zdrowie szczególnie wrażliwych w populacji, w tym osób starszych, czytamy w raporcie z badań. Wyniki wskazują, że 52 proc. osób starszych ma niedostateczny poziom witaminy D, 27 proc. odznacza się niedoborem witaminy B12, a 11 proc. Zbyt niską ilością żelaza. Niemal 9 proc. Seniorów natomiast nie miało wystarczającej dawki kwasu foliowego we krwi.

Starzenie się ma związek z zmianami fizjologicznymi, które mogą wpływać na poziom odżywienia, a dokładniej ilość mikroelementów. Ludzie starsi mają mniejsze zapotrzebowanie na energię, więc mniej jedzą i mogą być narażeni na zwiększone ryzyko występowania niedoborów mikroskładników (chyba że specjalnie starają się o to, by ich dieta zawierała pokarmy bogate w mikroelementy). Ponadto zdolności starszych osób do wchłaniania i wykorzystywania specyficznych mikroelementów stają się osłabione (np. zmniejszone jest wydzielanie kwasu żołądkowego, co powstrzymuje uwalnianie witaminy B12 z żywności, a także ograniczona staje się zdolność skóry do syntezy witaminy D). Wreszcie, prawdopodobieństwo wystąpienia wielu chorób przewlekłych, takich jak choroby sercowo-naczyniowy, cukrzyca typu 2 i nowotwory, a także stosowanie rozmaitych leków, może oznaczać większe zapotrzebowanie na określone mikroelementy.

Jak sądzą uczeni, ich badania wskazują na konieczność uważniejszego konstruowania codziennej diety w przypadku seniorów lub szerszych zaleceń co do suplementacji, jeśli za pomocą samej diety trudno jest ludziom starszym dostarczyć sobie odpowiedniej dawki mikroskładników potrzebnych dla dobrego funkcjonowania.

Żródło:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy