Strona głównaZdrowieDlaczego starsze kobiety są mniej zdrowe niż starsi mężczyźni

Dlaczego starsze kobiety są mniej zdrowe niż starsi mężczyźni

Geny aktywne w późnym wieku, mogą wyjaśniać, dlaczego zdrowie starszych kobiet mają słabsze zdrowie niż starsi mężczyźni.
Dlaczego starsze kobiety są mniej zdrowe niż starsi mężczyźni [© ramonespelt - Fotolia.com]
Naukowcy od dawna zastanawiali się, dlaczego starsze kobiety mają gorsze zdrowie niż mężczyźni, biorąc pod uwagę, że mężczyźni w każdym wieku mają wyższe ryzyko śmierci niż ich rówieśniczki.

Według naukowców z University of Exeter odpowiedzią jest „konflikt seksualny intralocus", czyli geny, które przynoszą korzyści jednej płci, ale szkodzą drugiej.

Uczeni wykorzystali modele matematyczne i dane eksperymentalne na muchach, aby dowiedzieć się, że jak geny mogą zacząć działać działać po zatrzymaniu reprodukcji u organizmu żeńskiego.

- Wspólne geny łączą płcie w ewolucyjnym przeciąganiu liny. Selekcja próbuje wyprowadzić samice i samce w różnych kierunkach, ale wspólny genom oznacza, że każda płeć powstrzymuje drugą przed osiągnięciem swojego optimum.
Zasadniczo niektóre geny tworzą dobrego mężczyznę, ale kiepską kobietę i vice versa. Jednakże po osiągnięciu menopauzy, kobiety już nie mają możliwości rozmnażania się i przekazania genów, co oznacza, że selekcja (nakierowana na reprodukcję) jest znacznie osłabiona. Po tym okresie więc wszelkie geny, które poprawiają sprawność mężczyzn w późnym okresie życia, będą się kumulować, nawet jeśli szkodzą kobiet - wyjaśnia prof. David Hosken z Uniwersytetu w Exeter.
Przeżycie i stan zdrowia to nie to samo, a akumulacja genów korzyści u mężczyzn w późnym okresie życia zależy od zdolności mężczyzn reprodukcji po czasie, w którym kobiety przechodzą , zauważa badacz.

Dane eksperymentalne dotyczące muszek (Drosophila) potwierdziły ustalenia modeli matematycznych na ludziach, ponieważ geny, które wywoływały lepsze zdrowie w późnym okresie rozrodu samców, miały zwykle miały związek z gorszym zdrowiem w przypadku samic.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy