Strona głównaZdrowieDlaczego starsi ludzie tak często mają kłopoty ze snem?

Dlaczego starsi ludzie tak często mają kłopoty ze snem?

Seniorzy często zmagają się z zaburzeniami snu. Włoscy geriatrzy mówią, że osoby starsze mogą wypoczywać krócej niż ludzie młodsi i dobrze funkcjonować, ale kłopot polega na tym, że częściej czują się przemęczeni, bo po prostu gorzej sypiają.
Dlaczego starsi ludzie tak często mają kłopoty ze snem? [Fot. Budimir Jevtic - Fotolia.com] Włoskie Towarzystwo Gerontologiczne i Geriatryczne (Società Italiana di Gerontologia e Geriatria, SIGG) podaje, że ogólnie rzecz biorąc, starsi ludzie śpią krócej i mają problemy z zasypianiem, a także częściej budzą się w nocy niż ludzie młodsi. to zaburzenie, które nierzadko rozwija się po osiągnięciu pewnego wieku.

Jak podano podczas kongresu na temat bezsenności w Neapolu, znaczny odsetek seniorów zmaga się z różnymi : często wstają, by pójść do łazienki lub jakość ich snu jest niska z powodu nieodpowiedniej diety, a także często się wybudzają, mają problemy z zasypianiem, np. z powodu dręczącego ich szczególnie w nocy i .

Skąd takie problemy szczególnie nasilone u ludzi starszych? Według geriatrów, problem wynika z zaburzeń, jakim ulega działanie naszego zegara biologicznego. W efekcie wiele osób w dojrzałym i podeszłym wieku ma zaburzony odpoczynek, w którym czas głębokiego snu jest krótszy, a przebudzenia częstsze.

Co oczywiste, problemy ze snem mogą pojawić się w każdym wieku i wynikać z rozwoju określonych chorób lub niewłaściwego rytmu codziennego życia. Co robić, by poprawić sen, bez względu na wiek? Do najpowszechniejszych zaleceń należą: jedzenie przed snem produktów z tryptofanem, związkiem ułatwiającym zasypianie (np. nabiału i ryb), zwiększenie aktywności fizycznej w ciągu dnia (ale nie tuż przed położeniem się do łóżka), picie herbatek ziołowych i stosowanie ziół o właściwościach uspokajających, takich jak waleriana, lipa, rumianek, melisa. Można też sięgnąć po dostępną w aptekach , hormon związany z procesem zasypiania (pochodna tryptofanu).

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy