Strona głównaZdrowieDlaczego starsi ludzie mają problemy ze snem?

Dlaczego starsi ludzie mają problemy ze snem?

Wraz z wiekiem ludzie często doznają trudności z zasypianiem, utrzymaniem ciągłości snu i zwykle budzą się zbyt wcześnie rano. Teraz zbadano, dlaczego tak się dzieje.
Dlaczego starsi ludzie mają problemy ze snem? Uczeni ze szpitala klinicznego Beth Israel Deaconess Medical Centre (BIDMC) oraz Uniwersytetu w Toronto wyjaśniają, dlaczego w starszym wieku sen staje się bardziej fragmentaryczny. Okazuje się, że grupa hamujących neuronów, których utrata prowadziła do u zwierząt doświadczalnych, jest także znacznie zmniejszona u osób starszych i pacjentów z .

Jak mówią autorzy badań, osoba po siedemdziesiątce śpi około godzinę krócej niż sypiała, gdy miała dwadzieścia kilka lat. Tymczasem zaburzenia snu, w tym jego fragmentaryczność wiążą się z szeregiem problemów zdrowotnych, w tym zaburzeniami poznawczymi, podwyższonym ciśnieniem krwi, chorobami naczyń oraz skłonnością do . Wydaje się, że to utrata neuronów może przyczyniać się do tych różnych.

Kilkanaście lat temu odkryto VLPO (Ventrolateral preoptic nucleus), grupę neuronów hamujących, która funkcjonuje jako „włącznik snu" u szczurów - dzięki niemu systemy pobudzenia w mózgu są wyciszane, a zwierzęta mogą zasnąć. Doświadczenia wykazały, że utrata tych neuronów wytwarzanych głęboką : zwierzęta doświadczały fragmentarycznego oraz zakłócanego na inne sposoby snu.

Grupa komórek w mózgu ludzkim, ventral intermediate nucleus (VIM), znajduje się w podobnym miejscu i ma ten sam, co u gryzoni, neuroprzekaźnik hamujący, tj. galaninę. Autorzy badań wysunęli więc hipotezę, że VIM także mają podobną, regulacyjną funkcję cyklu snu-czuwania.

Na podstawie badań post mortem odkryto, że w mózgach ludzi sędziwych opisywanych neuronów hamujących jest znacznie mniej w porównaniu do mózgów osób młodszych. Ustalono też, że o wiele mniej tych neuronów mieli pacjenci cierpiący na chorobę Alzheimera.

Autorzy badań uważają, że ich odkrycia przyczynią się do ukierunkowania badań nad lekami, które pomogą osłabić zaburzenia snu, a także powstrzymać osłabienie zdolności poznawczych i rozwój .

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy