Strona głównaZdrowieDlaczego starsi ludzie cierpią na zaburzenia snu?

Dlaczego starsi ludzie cierpią na zaburzenia snu?

Wiek może wpływać na zegar dobowy u ssaków, tak, że zmienia się reakcja na działanie światła, to z kolei powoduje zaburzenia schematu snu i osłabia dobre samopoczucie.
Dlaczego starsi ludzie cierpią na zaburzenia snu? [Fot. Monkey Business - Fotolia.com] Uczeni z uniwersytetu w Kent odkryli, że starzenie się powoduje znaczne zmniejszenie wrażliwości na światło w części mózgu, która kontroluje rytm okołodobowy, czyli jądrze nadskrzyżowaniowym podwzgórza (suprachiasmatic nucleus, SCN).

Przełom może pomóc w poprawie regulowania zarówno fizjologicznego, jak i behawioralnego zegara dobowego osób starszych, sądzą uczeni.

Uczeni przeanalizowali zmiany w części mózgu kontrolującej rytm dobowy. Ustalono, że wraz ze starzeniem mniej efektywny dla zegara dobowego staje się receptor glutaminianowy (NMDA), który ma udział w przekazywaniu informacji o świetle.

Modyfikacje w obrębie receptora glutaminianu okazały się być związane z osłabieniem zdolności reagowania na natężenie światła. U starszych ludzi wynikało to ze zmian strukturalnych w obrębie receptora.

Poza tymi zmianami, u ludzi starszych często są wywoływane związanymi z wiekiem różnymi dolegliwościami i chorobami, w tym: , chorobami przewlekłymi, np. , objawami depresji, brakiem aktywności w ciągu dnia, bólami, np. wywoływanymi przez zapalenie stawów, częste oddawanie moczu w nocy.

Jak wynika z badań, niemal połowa seniorów doświadcza co najmniej jednego z nocnych objawów bezsenności przez przynajmniej kilka nocy w tygodniu lub częściej. Jeśli zaburzenia snu mają przewlekły charakter, prowadzą do różnych szkodliwych konsekwencji zdrowotnych, w tym do zwiększonego ryzyka nadciśnienia, cukrzycy, , , zawału serca i .

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy