Strona głównaZdrowieDlaczego robią ci się siniaki - 5 powodów

Dlaczego robią ci się siniaki - 5 powodów

Siniaki robią się na skórze głównie od uderzeń, ale nie tylko. Sprawdź, jakie są przyczyny ich powstawania.
Dlaczego robią ci się siniaki - 5 powodów [Fot.andriano_cz - Fotolia.com] Siniaki powstają, kiedy naczynia krwionośne ulegają uszkodzeniu lub przerwaniu i do otaczających tkanek wycieka z nich krew. Siniaki mogą się jednak tworzyć także z innych powodów. Oto kilka z nich.

Starzenie się

U ludzi starszych siniaki powstają powstają łatwiej niż u młodszych. Wraz z wiekiem skóra staje się cieńsza i traci ochronną warstwę tłuszczu, która zmniejsza ryzyko przerwania naczyń podczas uderzenia o coś. Co więcej, same naczynia stają się bardziej podatne na uszkodzenia. Powszechne jest zasiniaczenie z tyłu rąk i ramion. Picie alkoholu i zażywanie określonych leków pogłębia ten stan.

Chemioterapia

U pacjentów, którzy przechodzą chemioterapię, dochodzi do znaczącego zmniejszenia ilości płytek krwi, a one są odpowiedzialne za proces krzepnięcia i gojenia się. Małopłytkowość oznacza więc częstsze tworzenie się siniaków i dłuższą ich widoczność.

Niedobory witamin i minerałów

Niedostateczna ilość określonych witamin i minerałów może sprzyjać siniakom. ma wpływ na prawidłowe krzepnięcie krwi, a oddziałuje na poziom wytrzymałości naczyń krwionośnych. i z kolei pomagają w gojeniu się ran. Co więcej, niedobór żelaza oznacza niedokrwistość, która często wywołuje siniaki.

Leki i suplementy

Siniakom sprzyjają szczególnie leki rozrzedzające krew, np. warfaryna i kwas acetylosalicylowy. Poza tym różne niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także kortykosteroidy oraz SSRI (selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny) mogą ułatwiać powstawanie siniaków. Podobne efekty, ze względu na rozrzedzanie krwi, dają takie suplementy, jak: miłorząb dwuklapowy, krukuma, imbir, cynamon, pieprz cayenne, oregano, lukrecja, tłuszcz ryb i czosnek.

Choroby

Siniaki są charakterystycznymi objawami różnych chorób. Mogą pojawiać się przy , czyli różnych form skaz krwotocznych, które odznaczają się niedoborami czynników krzepnięcia. Siniaki powstają częściej także przy , stanie chorobowym charakteryzującym się zwiększoną skłonnością do tworzenia zakrzepów żylnych, co jest wywoływane zaburzeniami w układzie krzepnięcia. Zasiniaczenia są również charakterystyczne przy chorobie von Willebranda - powoduje ona większą skłonność do krwawień samoistnych lub powstających w wyniku urazów. Wreszcie, siniaki często powstają przy zespole Ehlersa-Danlosa, grupie chorób genetycznych, które odznaczają się zbyt dużą elastycznością skóry i stawów, a także zaburzeniami procesów gojenia się ran.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy