Strona głównaZdrowieDlaczego rano bolą cię plecy

Dlaczego rano bolą cię plecy

Rano nasze wypoczęte ciało powinno być pełne energii, tymczasem ból pleców łatwo moze pokrzyżować plany na cały dzień. Skąd się bierze ta dolegliwość po całonocnym wypoczynku?
Dlaczego rano bolą cię plecy [fot. Photographee.eu - Fotolia.com]
to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości, aż 25 proc. populacji codziennie odczuwa ból w tym obszarze i jest to jeden z dziesięciu głównych najczęstszych problemów zdrowotnych na całym świecie. Do głównych przyczyn bólu pleców odczuwanego o poranku należą:

Niewłaściwy materac

Ciągle większość z nas nie docenia wpływu dobrego na wypoczynek. Odpowiednie wsparcie dla ciała podczas snu jest najważniejszym czynnikiem przy wyborze materaca; jeśli jest on dobrany nieprawidłowo, może być bezpośrednią przyczyną bólu. Możesz z dużym prawdopodobieństwem winić materac za dolegliwości bólowe, jeśli od czasu jego zakupu odczuwasz dyskomfort.

Przeciążenie

Jeśli dzień wcześniej intensywnie ćwiczyłeś/aś na siłowni czy wprowadziłeś/aś nowy wymagający wysiłku także pleców, być może aktywność była po prostu źle wykonana lub też zbyt wymagajaca dla twojego organizmu, stąd kolejnego dnia rano możesz odczuwać ból mięśni pleców. Aby tego uniknąć, trzeba zawsze pamiętać o rozgrzewce i dobierać ćwiczenia do swoich możliwości fizycznych. Podczas niektórych ćwiczeń zaś plecy powinny mieć specjalne wsparcie.

Stan zapalny

Ból pleców moze być związany ze stawów krzyżowo-biodrowych i dolnego odcinka kręgosłupa. Zazwyczaj rozwija się u pacjentów ze sztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa. Przy takim schorzeniu największa sztywność i ból w plecach odczuwane są ranem, zaś w miarę upływu kolejnych godzin dolegliwość zmniejsza się, bo plecy stają się bardziej elastyczne. Ruch jest tu dobrym środkiem zaradczym, podczas pozostawania w jednej pozycji zaś problem bólowy się nasila.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy