Strona głównaZdrowieDlaczego niektórzy skutecznie się odchudzają, a inni nie?

Dlaczego niektórzy skutecznie się odchudzają, a inni nie?

Wielu osobom udaje się schudnąć, ale niewielu zachowuje niższą wagę na dłużej. Postanowiono sprawdzić, co stoi za sukcesem utraty masy ciała na dobre.
Dlaczego niektórzy skutecznie się odchudzają, a inni nie? [fot. kalhh from Pixabay]
Uczeni chcieli dowiedzieć się, co pozwoliło ludziom utrzymać nową, niższą wagę. W tym celu przepytano 6000 osób, które straciły średnio niemal 23 kilogramy i zachowały zmniejszoną masę ciała przez ponad trzy lata.

- Jednym z najciekawszych odkryć był sposób, w jaki uczestnicy, którym udało się utrzymać wagę, opisywali wytrwałość w obliczu niepowodzeń. Osoby odchudzające się widziały potknięcia jako część ich drogi do sukcesu. Wpadki nie były uznawane za porażki, ale tymczasowe problemy na ścieżce ku osiągnięciu celu.

Ludzie ci opisywali powrót na właściwe tory podczas następnego posiłku lub następnego dnia i mierzyli ogólny sukces na podstawie długoterminowych celów - mówi profesor Suzanne Phelan z California Polytechnic State University.

Odkryto też najczęstsze motywacje do utraty wagi i dbałości o wyszczuploną sylwetkę. Uczestnicy często podawali takie problemy zdrowotne, jak i choroby serca. Inni mówili o obawach dotyczących mobilności i wyglądu, a także wspominali o sugestiach od rodziny lub przyjaciół oraz o potrzebie zmian, ponieważ często czuli się zmęczeni.

Wykazano, że osoby którym udało się schudnąć i utrzymać wagę:

  • były zmotywowane do ze względu na zdrowie i wygląd, a także przeszłe doświadczenia;
  • wierzyły, że zmiany będą skutkowały: zmniejszeniem odczuwanego , poprawą stanu zdrowia, wyższą pewnością siebie, poczuciem większej swobody i komfortu psychicznego oraz fizycznego, poprawą sprawności fizycznej i wyglądu sylwetki;
  • opisywały konsekwencje udanej utraty wagi jako wyzwania związane z: kosztami zakupu nowych ubrań, nieoczekiwaną krytyką ze strony innych, zwiotczałą skórą i wysiłkiem koniecznym do utrzymania zdrowego stylu życia.

W porównaniu do ludzi z o niemienionej wadze, ci, którzy skutecznie schudli, podejmowali decyzje żywieniowe oparte bardziej na zdrowiu i kontroli wagi, a mniej na cenie produktów. Ponadto ci ostatni częściej rozważali dalsze konsekwencje swoich obecnych zachowań.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy