Strona głównaZdrowieDlaczego niektórzy dożywają 100 lat?

Dlaczego niektórzy dożywają 100 lat?

Jak to się dzieje, że niektórzy ludzie dożywają 100 lat i to bez szczególnej opieki medycznej?
Dlaczego niektórzy dożywają 100 lat?
Badając ponad 170 zdrowych japońskich stulatków, naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze odkryli, że połączenie bakterii jelitowych i wirusów bakteryjnych tych ludzi jest dość wyjątkowe.

- Wcześniej odkryto, że bakterie jelitowe starszych mieszkańców Japonii wytwarzają zupełnie nowe cząsteczki, które sprawiają, że osoby te są odporne na chorobotwórcze mikroorganizmy. A jeśli ich jelita są lepiej chronione przed infekcjami, to prawdopodobnie jest to jeden z czynników, które powodują, że ludzie ci żyją dłużej niż inni - mówi Joachim Johansen, współautor badań.

Nowe badanie pokazuje między innymi, że pewne wirusy w jelitach mogą mieć korzystny wpływ na florę jelitową, a tym samym na nasze zdrowie. - Jelita zawierają miliardy wirusów, które maja wpływ na komórki bakterii. Ponieważ zaś w naszych jelitach są setki różnych rodzajów bakterii, jest w nich również wiele wirusów bakteryjnych - mówi profesor Simon Rasmussen, współautor badań.
- Odkryliśmy dużą różnorodność biologiczną zarówno bakterii, jak i wirusów bakteryjnych u stulatków. Ona zaś jest zazwyczaj związana ze zdrowym mikrobiomem jelitowym, a osoby z takim są lepiej chronione przed chorobami związanymi ze - mówi Joachim Johansen.

- Chcemy zrozumieć dynamikę flory jelitowej. W jaki sposób różne rodzaje bakterii i wirusów wchodzą w interakcje? Jak możemy budować mikrobiom, który pomoże żyć zdrowo i długo? Czy jedne bakterie są lepsze od innych? Korzystając z algorytmu, jesteśmy w stanie opisać równowagę między wirusami a bakteriami - wyjaśnia prof. Rasmussen.

- Wirusy, które znaleźliśmy u zdrowych japońskich stulatków, zawierały dodatkowe geny, które mogą wzmocnić bakterie. Jak odkryliśmy, potrafiły przyspieszyć modyfikację specyficznym cząsteczkom w jelitach, które mogą służyć do stabilizacji flory jelitowej i przeciwdziałać - mówi Joachim Johansen.

- Bakterie jelitowe są naturalną częścią ludzkiego organizmu i naszego naturalnego środowiska. Co istotne, faktycznie możemy zmienić skład bakterii jelitowych. Nie możemy zmienić genów. Jeśli jednak dowiemy się, dlaczego wirusy i bakterie jelitowe dobrze do siebie pasują, znacznie łatwiej będzie nam zmienić coś, co realnie wpływa na nasze zdrowie - zauważa prof. Rasmussen.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy