Strona głównaZdrowieDlaczego nie wolno drapać swędzącej wysypki

Dlaczego nie wolno drapać swędzącej wysypki

Drapanie swędzącej wysypki naprawdę pogarsza stan skóry. Medycy wyjaśniają, że drapanie zaostrza stan zapalny i obrzęk egzemy zwanej alergicznym kontaktowym zapaleniem skóry.
Dlaczego nie wolno drapać swędzącej wysypki [fot. Eszter Miller from Pixabay]
- Na początku te odkrycia wydawały się paradoksalne: jeśli drapanie jest dla nas złe, dlaczego jest tak przyjemne? - mówi prof. Daniel Kaplan z University of Pittsburgh. - Drapanie często jest przyjemne, co sugeruje, że takie zachowanie musi przynosić jakieś korzyści. Badania rozwiązują ten paradoks, dostarczając dowodów na to, że drapanie zapewnia również obronę przed bakteryjnymi infekcjami skóry - dodaje.

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry to reakcja na alergeny lub substancje drażniące skórę - w tym trujący bluszcz i niektóre metale, takie jak nikiel - prowadząca do swędzącej wysypki. Uleganie często nieodpartej potrzebie drapania nasila , który pogarsza objawy i spowalnia gojenie. Aby dowiedzieć się, co napędza to błędne koło, użyto alergenów powodujących swędzenie, aby wywołać objawy podobne do egzemy na uszach standardowych myszy i takich, które nie doświadczały swędzenia, ponieważ nie miały neuronu wykrywającego to odczucie.

Gdy standardowym myszom pozwolono się drapać, ich uszy puchły i wypełniały się zapalnymi komórkami odpornościowymi zwanymi neutrofilami. Natomiast stan zapalny i obrzęk były znacznie łagodniejsze u myszy, które nie mogły się drapać, ponieważ założono im kołnierz ochronny oraz u gryzoni, które nie miały neuronu wykrywającego swędzenie. Eksperyment potwierdził, że drapanie dodatkowo pogarsza stan skóry.

Jak odkryto, drapanie powoduje, że neurony odpowiadające za odczuwanie bólu uwalniają związek zwany substancją P. Z kolei substancja P aktywuje komórki tuczne, które są kluczowymi koordynatorami stanu zapalnego, wywołującymi swędzenie i stan zapalny.

- W kontaktowym zapaleniu skóry komórki tuczne są bezpośrednio aktywowane przez alergeny, co powoduje niewielki stan zapalny i świąd - wyjaśnia dr Daniel Kaplan, autor badań. - W odpowiedzi na drapanie, uwolnienie substancji P aktywuje komórki tuczne poprzez drugą ścieżkę, więc powodem, dla którego drapanie wywołuje większy stan zapalny w skórze, jest to, że komórki tuczne są aktywowane poprzez dwie ścieżki - dodaje.

Komórki tuczne są winowajcami wielu stanów zapalnych skóry i reakcji alergicznych, ale są również ważne dla ochrony przed bakteriami i innymi patogenami. Okazało się, że drapanie zmniejsza ilość Staphylococcus aureus (gronkowca złocistego), najczęstszej bakterii zaangażowanej w infekcje skóry.

- Odkrycie, że drapanie poprawia obronę przed gronkowcem złocistym sugeruje, że może być korzystne w niektórych kontekstach - wskazuje dr Kaplan. - Jednak szkody, jakie drapanie wyrządza skórze, prawdopodobnie przewyższają tę korzyść, gdy swędzenie jest przewlekłe - dodaje.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy