Strona głównaZdrowieDlaczego mężczyźni częściej chorują na raka

Dlaczego mężczyźni częściej chorują na raka

Komórki mężczyzn posiadają wadliwe wersje genów hamujących rozwój guzów, stąd to oni częściej chorują na nowotwory.
Dlaczego mężczyźni częściej chorują na raka [Fot. Ljupco Smokovski - Fotolia.com] Mężczyźni odznaczają się wyższym ryzykiem wadliwych wersji genów, które chronią przed rozwojem nowotworów, dlatego częściej niż kobiety chorują na , wyjaśniają uczeni z Harvard Medical School w Bostonie.

Jak wynika z danych medycznych, niemal wszystkie rodzaje nowotworów występują nieco częściej u mężczyzn niż u kobiet. W niektórych przypadkach różnica jest niewielka, w innych częstość występowania danego raka może być nawet dwuktornie wyższa.

Przyczyn częstszych zachorowań mężczyzn na raka upatrywano w tym, że panowie częściej palili , czy byli narażeni na kontakt ze szkodliwymi substancjami. Kiedy jednak sytuacja się zmieniła i kobiety również nierzadko sięgały papierosy oraz trafiały do pracy wymagającej ekspozycji na szkodliwe związki, wskaźniki zapadania na nowotwory ciągle pozostawały niekorzystne dla mężczyzn.

W ramach badań sprawdzono 4100 próbek guza, odpowiadających 21 różnym rodzajom raka. Szukano jakichś nieprawidłwości i zestawiano je z płcią pacjenta. Nie odkryto znaczącej różnicy w częstości mutacji tysięcy genów u obojga płci, ale w przypadku kilkuset cech DNA w chromosomie X odkryto częstsze mutacje w komórkach meżczyzn w porównaniu do komórek kobiet. Niektóre z tych genów odpowiadały za hamowanie rozwoju guzów.

Jak wyjaśniają autorzy badań, mutacja tych genów wyłącza ich funkcję ochronną. W efekcie można wnioskować, że to stanowi przyczynę, dla której kobiety są mniej podatne na zachorowanie na raka - częściej dysponują niezmutowanymi wersjami istotnych dla ochrony przed rakiem genów.

Co roku na raka umiera około 9 milionów ludzi. WHO szacuje, że 30 do 50 proc. nowotworów można by uniknąć dzięki zdrowemu stylowi życia. Ogólnie rzecz ujmując, , , jelita grubego, żołądka i wątroby są najczęstszymi nowotworami u mężczyzn, podczas gdy , jelita grubego, płuc, szyjki macicy i żołądka są najczęstsze wśród kobiet.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Nature Genetics.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Oferty pracy