Strona głównaZdrowieDlaczego łatwo tyjemy i mamy kłopoty z odchudzaniem?

Dlaczego łatwo tyjemy i mamy kłopoty z odchudzaniem?

Czemu dzieje się tak, że gdy z trudem dzięki diecie i ćwiczeniom udaje nam się zrzucić zbędne kilogramy, łatwo odzyskujemy pierwotną wagę? Okazuje się, że odpowiedzialne są za to hormony. Po okresie prowadzącym do zmniejszenia masy ciała, zwiększa się poziom hormonów, które wpływają na apetyt, co sprzyja nadmiernemu jedzeniu i odzyskiwaniu dawnej wagi.
Dlaczego łatwo tyjemy i mamy kłopoty z odchudzaniem? Opisane działanie organizmu nie jest niczym nowym. Już kilkadziesiąt lat temu przeprowadzono testy, które dowiodły, że cechuje nas skłonność do przejadania się po okresie ograniczenia dostępu do dostatecznej ilości pożywienia. Etap nadmiernego zaś trwa do momentu odzyskania początkowego poziomu tkanki tłuszczowej.

W nasz organizm, w wyniku procesów ewolucyjnych, wpisane jest szukanie jedzenia i dbałość o dysponowanie dobrym zapasem energii. Nasza fizjologia kształtowała przez tysiąclecia w długim okresie zbieracko-łowieckim, w którym ludziom potrzebny był wysoki poziom aktywności fizycznej, a jednocześnie nierzadko doświadczali przedłużającego się głodu.

Wobec tego wytworzyły się mechanizmy metaboliczne, które sprzyjają magazynowaniu nadmiaru energii w postaci tłuszczu, co ułatwiało przetrwanie i zwiększało szanse na przekazanie genów.

Kiedyś było to korzystne, dzisiaj sprawia, że w wielu miejscach na ziemi mamy do czynienia z „epidemią" . Jesteśmy wrecz zaprogramowani na gromadzenie tłuszczu, a współczesny styl życia temu sprzyja.

Nasza fizjologia wydaje się być regulowana głównie przez układ określonych reakcji. Zmiany, np. takie jak te dotyczące ilości tkanki tłuszczowej, wywołują odpowiedzi, które sprzeciwiają się tym modyfikacjom aż osiągnięty zostanie poprzedni status quo. W odniesieniu do masy ciała działa to tak: redukcja tkanki tłuszczowej skutkuje zmianami w poziomie hormonów, które zwykle prowadzą do powrotu do pierwotnego poziomu tłuszczu w organizmie.

Co niezbyt pocieszające, nasz organizm nie broni się w podobny sposób przed zyskiwaniem na wadze. Kiedy już zwiększymy masę ciała, hormony „pomogą" ją utrzymać, i nasze usilne starania, by często szybko zostają zaprzepaszczone. Dlatego eksperci mówią, że aby zmniejszyć wagę, trzeba być przygotowanym na zmianę stylu życia, okresowa dieta da jedynie krótkotrwałe efekty.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy