Strona głównaZdrowieDlaczego jesteśmy otyli? Odpowiadają za to nasi niedożywieni przodkowie...

Dlaczego jesteśmy otyli? Odpowiadają za to nasi niedożywieni przodkowie...

Pomimo jedzenia zgodnie ze standardową dietą, zwierzęta mogą być otyłe, jeśli ich przodkowie z kilku pokoleń wstecz byli niedożywieni.
Dlaczego jesteśmy otyli? Odpowiadają za to nasi niedożywieni przodkowie... Taka zależność może dotyczyć także ludzi. Z powodu genetycznego dostosowania kontrolującego przechowywanie tłuszczu w organizmie nawet stosowanie „normalnej" diety może wiązać się z nadwagą lub .

Uczeni z Uniwersytetu w Sydney uważają, że określeni ludzie mogą być bardziej skłonni do otyłości i zachorowania na oraz choroby układu krążenia ze względu na odżywianie ich przodków.

Naukowcy stwierdzili, że potencjał tych zmian jest powodem, dla którego 70 procent osób z cukrzycą typu 2 w 2030 roku będą stanowili mieszkańcy krajów rozwijających się. „Ludzie w krajach rozwijających się doświadczyli wielopokoleniowego niedożywienia i są obecnie w trakcie istotnych zmian w stylu życia, które przyczyniają się do epidemii chorób metabolicznych, choć mechanizmy leżące u podstaw tego pozostają niejasne", czytamy w raporcie z badań.

Uczeni podzielili badane szczury na dwie grupy. Jedna otrzymywała produkty standardowej przez 52 pokolenia, a druga była niedożywiona dla pierwszych 50 pokoleń, zaś dopiero dwa ostatnie jej pokolenia jadły normalnie.

Okazało się, że szczury, których przodkowie byli niedożywieni, były bardziej narażone na rozwój cukrzycy i innych wad metabolicznych, ponieważ ich organizmy odznaczały się ekspresją genów związaną z przechowywaniem tłuszczu w określony sposób.

„Ich niesprzyjający stan metaboliczny nie został odwrócony przez dwa pokolenia, którym dostarczano składników odżywczych poprzez normalną dietę. Zamiast tego lepsze odżywianie sprzyjało przechowywaniu nadmiaru składników odżywczych, takich jak tłuszcz, prowadząc do zwiększenia problemu otyłości, i ryzyka cukrzycy w porównaniu do osobników, których przodkowie mogli liczyć na dobrą dietę", czytamy w komunikacie prasowym.

Badania opublikowano w Cell Metabolism.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy