Strona głównaZdrowieDlaczego jesienią i zimą tyjemy

Dlaczego jesienią i zimą tyjemy

Oto kolejny powód, poza wytwarzaniem witaminy D, aby wygrzewać się w słońcu. Jak się okazuje, komórki tłuszczowe znajdujące się tuż pod skórą kurczą się pod wpływem niebieskiego światła emitowanego przez słońce.
Dlaczego jesienią i zimą tyjemy [fot. elk Hagelslag from Pixabay]
- Kiedy niebieskie - światło, które widzimy gołym okiem - przenika przez naszą skórę i dociera do komórek tłuszczowych tuż pod nią, cząstki lipidów zmniejszają się i są uwalniane z komórki. To oznacza, że nasze komórki zaczynają przechowywać mniej tłuszczu - mówi prof. Peter Light z Uniwersytetu Alberty.

- Okazuje się zatem, że niewystarczająca ekspozycja na światło słoneczne, jaka nas cechuje przez osiem miesięcy w roku w północnym klimacie, może sprzyjać i przyrostowi masy ciała w okresie zimowym, przynajmniej przez część z nas - dodaje prog. Light.

Jak zaznacza jednak, to początkowe obserwacje i nie wiadomo, czy można zalecać częstsze przebywanie na zewnątrz w ramach dbałości o wagę. W każdym razie odkrycie otwiera nowe możliwości przyszłych badań naukowych, które pewnego być mogą doprowadzić do farmakologicznych lub opartych na świetle metod leczenia otyłości i innych problemów zdrowotnych z nią związanych, takich jak cukrzyca.

Według ekspertów, komórki tłuszczowe przechowywane blisko powierzchni skóry mogą być peryferyjnym . - Przypuszczamy, że odbierane przez nasze oczy światło, które reguluje nasz rytm dobowy, może mieć taki sam wpływ na komórki tłuszczowe w skórze - mówi prof. Light.

- To dlatego wiemy, że nie warto korzystać z urządzeń cyfrowych przed snem, ponieważ emitują one to niebieskie światło, a ono sygnalizuje nam, żebyśmy nie zasypiali - wyjaśnia prof. Light.

- Być może ta ścieżka - ekspozycja na światło słoneczne regulująca czas snu i czuwania - może też działać w sposób sensoryczny, określając ilość w zależności od pory roku. Stąd przybieramy na wadze zimą, a następnie spalamy go w lecie - wskazuje prof. Light.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy