Strona głównaZdrowieDlaczego im mniej ćwiczysz, tym trudniej ci się ruszyć

Dlaczego im mniej ćwiczysz, tym trudniej ci się ruszyć

Ćwiczenia fizyczne podejmowane zbyt rzadko mogą wywoływać dezaktywację ważnego białka w organizmie, sprzyjając dalszej bezczynności i utrudniając aktywność fizyczną.
Dlaczego im mniej ćwiczysz, tym trudniej ci się ruszyć [fot. Ekaterina Ershova from Pixabay]
Uczeni z Uniwersytetu w Leeds odkryli, że dezaktywacja Piezo1, „czujnika" przepływu krwi, zmniejsza gęstość naczyń włosowatych transportujących krew do mięśni. To z kolei oznacza, że aktywność staje się trudniejsza i może prowadzić do zmniejszenia ilości ćwiczeń.
Ćwiczenia chronią przed chorobami sercowo-naczyniowymi, , i nowotworem. Niestety, wiele osób nie jest aktywna dostatecznie, a to naraża ich na rozwój chorób. Im mniej ludzie ćwiczą, tym mniej są sprawni i koło się zamyka - wyjaśnia Fiona Bartoli, autorka badań.
- Nasze badanie podkreśla kluczowy związek między aktywnością fizyczną i wydajnością fizyczną, na którą wpływa Piezo1. Utrzymanie aktywności Piezo1 poprzez ćwiczenia może mieć kluczowe znaczenie dla naszej sprawności fizycznej i zdrowia - wskazuje Bartoli.

W ramach eksperymentu naukowcy porównali dwie grupy myszy - jedna pełniła funkcję kontrolną, w drugiej poziom Piezo1 był zaburzony przez 10 tygodni. Gryzonie obserwowano podczas wspinania się, i biegania w kole, przy czym myszy o zaburzonej funkcji Piezo1 wykazały istotne zmniejszenie poziomu aktywności. Jak się okazuje zatem, Piezo1 odgrywa ważną rolę w utrzymaniu normalnej aktywności fizycznej.

Gryzonie o niewłaściwych funkcjach Piezo 1 wykonały mniej obrotów w kółku biegowym na sesję ćwiczeń i miały wolniejszą prędkość biegu, co wskazuje na obniżoną zdolność do ćwiczeń, ale nie oznacza słabszej chęci do nich.

- Nasza praca rzuca nowe światło na związek roli Piezo1 w naczyniach krwionośnych z . (...) Ta wiedza daje również możliwość opracowania sposobów poprawy funkcji mięśni: jeśli aktywujemy Piezo1, może to pomóc w utrzymaniu zdolności do ćwiczeń - mówi prof. David Beech z University of Leeds.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy