Strona głównaZdrowieDlaczego ćwiczenia hamują proces starzenia się

Dlaczego ćwiczenia hamują proces starzenia się

Długotrwałe ćwiczenia wpływają na lepsze starzenie się. Aktywność fizyczna oddziałuje na telomery, struktury, których skracanie się ma związek z objawami upływu czasu w organizmie.
Dlaczego ćwiczenia hamują proces starzenia się W 2009 roku nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny otrzymali: Elizabeth Blackburn, Carol Greider i Jack Szostak. Wyróżnienie przyznano za odkrycie, jak chromosomy są chronione przez telomery i enzym telomerazy. Wyniki tych badań są ważne dla zrozumienia, w jaki sposób nasz organizm , ponieważ skracanie się telomerów stanowi główne sygnały tego procesu.

Telomery to struktury, które znajdują się na końcach chromosomów i chronią przed uszkodzeniem . Podczas podziałów komórki ulegają skróceniu. Ostatecznie całkowicie zanikają pozostawiając komórkę bez ochrony. Wówczas komórka albo zginie, albo zaczyna się starzeć. W efekcie, na tym właśnie polega najwazniejsze odkrycie, im dłuższe są telomery, tym większe są szanse na .

Co ciekawe - jak wykazały badania - u osób w młodszym wieku długość telomerów nie ulegała zmianie bez względu na poziom , jednak u ludzi w średnim wieku, którzy prowadzili siedzący tryb życia, telomery były krótsze aż o 40 procent w porównaniu do czasów młodości. Ci natomiast, którzy byli bardzo aktywni fizycznie w średnim wieku, mieli telomery jedynie o 10 proc. krótsze niż u młodszych badanych. Ponadto skrócenie telomerów zostało zredukowane do 75 proc. u starszych sportowców.

Jak wnioskują uczeni, ćwiczenia wykazują działanie anti-aging już na poziomie molekularnym. Każda forma intensywnych treningów, które są regularnie wykonywane przez długi okres czasu, poprawia stan telomerów.

Przykładowe analizy przeprowadzili uczeni z Uniwersytetu w Kolorado. Osoby w wieku 55-72 lata zostały poddane ocenie pułapu tlenowego (VO2 max) , tj. zdolności pochłaniania tlenu przez organizm, która stanowi jeden z najpopularniejszych wskaźników wydolności fizycznej. Wyniki zestawiono z długością telomerów uczestników i okazało się, że osoby z wyższym VO2 max miały dłuższe telomery.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy