Strona głównaZdrowieDlaczego ciągle chce mi się pić? 5 częstych przyczyn odwodnienia

Dlaczego ciągle chce mi się pić? 5 częstych przyczyn odwodnienia

Jeśli często odczuwasz pragnienie, sprawdź, czy nie stoi za tym któraś z poniższych przyczyn.
Dlaczego ciągle chce mi się pić? 5 częstych przyczyn odwodnienia

Zbyt mało wody w diecie

Najbardziej prozaiczny powód odczuwania suchości w ustach to po prostu niedostateczna ilość wody w diecie. Może to wynikać z pośpiechu i nie zwracania uwagi na poziom spożywanych płynów. Nierzadko też duże dawki i herbaty, które mają efekt diuretyczny (moczopędny), wywołują objawy odwodnienia, lepiej jest więc pić wodę i jeść soczyste owoce oraz ograniczyć ilość filiżanek „małej czarnej".

Leki

Niektóre leki moga skutkować odwodnieniem. Najczęściej odpowiadają za to diuretyki, które zwiększają wydalanie sodu z organizmu i czynią to przy pomocy intensyfikacji produkcji i konieczności wydalania moczu. Nierzadko są stosowane przy nadciśnieniu, więc przyjmujący je mogą częściej odczuwać pragnienie. Podobny efekt dają środki przeczyszczające - ich większe ilości lub przedłużone zażywanie może powodować . Co więcej, chemioterapia, ze względu na to, że w wielu przypadkach wywołuje biegunkę lub wymioty, a to skutkuje odwodnieniem.

Nadmiar soli w diecie

wiąże wodę z komórek i sprawia, że organizm zaczyna ją oszczędzać, ograniczając produkcję i wydalanie moczu. Niedobór wody wywołuje jednocześnie uczucie silnego pragnienia. Ograniczenie soli w diecie pozwoli pozbyć się ciągłego uczucia suchości w ustach.

Cukrzyca

Pacjenci z cukrzycą częściej zmagają się z odwodnieniem, wszystko dlatego, że przy zbyt wysokim poziomie cukru organizm pozbywa się nadmiaru glukozy poprzez zwiększone wydalanie moczu. Stąd częsta konieczność korzystania z toalety i zintensyfikowane pragnienie mogą świadczyć o tej chorobie.

Anemia

Łagodna zazwyczaj nie daje objawów w postaci odwodnienia, jednak jej silniejsza forma może skutkować takim symptomem, jak również wywoływać nadmierne pocenie się czy nawet zawroty głowy.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy