30-11-2019
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Jeśli często odczuwasz pragnienie, sprawdź, czy nie stoi za tym któraś z poniższych przyczyn.
Zbyt mało wody w diecie
Najbardziej prozaiczny powód odczuwania suchości w ustach to po prostu niedostateczna ilość wody w diecie. Może to wynikać z pośpiechu i nie zwracania uwagi na poziom spożywanych płynów. Nierzadko też duże dawki i herbaty, które mają efekt diuretyczny (moczopędny), wywołują objawy odwodnienia, lepiej jest więc pić wodę i jeść soczyste owoce oraz ograniczyć ilość filiżanek „małej czarnej".
Leki
Niektóre leki moga skutkować odwodnieniem. Najczęściej odpowiadają za to diuretyki, które zwiększają wydalanie sodu z organizmu i czynią to przy pomocy intensyfikacji produkcji i konieczności wydalania moczu. Nierzadko są stosowane przy nadciśnieniu, więc przyjmujący je mogą częściej odczuwać pragnienie. Podobny efekt dają środki przeczyszczające - ich większe ilości lub przedłużone zażywanie może powodować . Co więcej, chemioterapia, ze względu na to, że w wielu przypadkach wywołuje biegunkę lub wymioty, a to skutkuje odwodnieniem.
Nadmiar soli w diecie
wiąże wodę z komórek i sprawia, że organizm zaczyna ją oszczędzać, ograniczając produkcję i wydalanie moczu. Niedobór wody wywołuje jednocześnie uczucie silnego pragnienia. Ograniczenie soli w diecie pozwoli pozbyć się ciągłego uczucia suchości w ustach.
Cukrzyca
Pacjenci z cukrzycą częściej zmagają się z odwodnieniem, wszystko dlatego, że przy zbyt wysokim poziomie cukru organizm pozbywa się nadmiaru glukozy poprzez zwiększone wydalanie moczu. Stąd częsta konieczność korzystania z toalety i zintensyfikowane pragnienie mogą świadczyć o tej chorobie.
Anemia
Łagodna zazwyczaj nie daje objawów w postaci odwodnienia, jednak jej silniejsza forma może skutkować takim symptomem, jak również wywoływać nadmierne pocenie się czy nawet zawroty głowy.
Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »
Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »