Strona głównaZdrowieDietetyczne zasady dla kobiet po menopauzie

Dietetyczne zasady dla kobiet po menopauzie

Kobiety, które przeszły menopauzę i nie chcą przybrać na wadze, po wysiłku odchudzania, powinny przestrzegać kilku zasad, by móc liczyć na utrzymanie odpowiedniej wagi.
Dietetyczne zasady dla kobiet po menopauzie [© auremar - Fotolia.com] Jak wynika z amerykańskich badań, których wyniki opublikowano w Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics, paniom w wieku rekomenduje się podjęcie określonych kroków w celu utrzymania odpowiedniej sylwetki.

Uczeni zaprosili do badań 500 kobiet w wieku powyżej 55 lat, które zmagały się z nadwagą lub . Panie poddano różnym testom sześć miesięcy po zakończeniu diety oraz cztery lata później. Okazało się, że na utrzymanie osiągniętej dzięki odchudzaniu wagi (w okresie sześciu miesięcy od zmniejszenia masy ciała) mogły liczyć przede wszystkim kobiety, które: jadły mniej słodyczy i potraw smażonych, ograniczyły picie słodkich napojów, zwiększyły ilość ryb w swoim menu i rzadziej jadły kolacje na mieście.

Taka strategia jest skuteczna, ale okazało się, że motywacji do jej realizowania starczyło znacznej większości pań jedynie na kilka miesięcy. Po czterech latach od utraty na wadze nieliczne uczestniczki trzymały się wspomnianych reguł.

- Na kilka miesięcy można zrezygnować ze smażonych posiłków, ale dłuższa „abstynencja" tego rodzaju jest dla wielu nie do zaakceptowania - komentują autorzy badań. W dłuższej perspektywie najlepsze wyniki osiągnęły panie, które na stałe jadły więcej warzyw i owoców, ograniczyły ilość mięsa i słodyczy w diecie, a także zredukowały ilość serów w jadłospisie.

Zwiększenie o dwie porcje owoców i warzyw dziennie w porównaniu do tego, co zwykło się jadać wcześniej, sprzyjało utracie dodatkowo 1,5 kg pod koniec czteroletniego okresu monitorowania zdrowia kobiet. Co więcej, zmniejszenie o około dwie szklanki wiązało się z utratą półtora kilograma.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy