Strona głównaZdrowieDietetyczne rewolucje dla zdrowia

Dietetyczne rewolucje dla zdrowia

Wiele mówi się o tym, że powinniśmy odżywiać się zdrowo, że to co jemy ma wpływ na nasz organizm, a niewłaściwa dieta jest jedną z przyczyn rosnącej liczby różnych schorzeń, a także tych bardzo niebezpiecznych określanych mianem chorób cywilizacyjnych. Jednym słowem dieta się nam opłaca, ponieważ dobra kondycja organizmu to także dobre samopoczucie, zredukowanie różnych nieprzyjemnych dolegliwości, wspaniała profilaktyka wielu różnych chorób, spokojny sen i dużo energii do działania.
Regularne odżywianie

Regularność spożywania bywa często jednym z bardziej kłopotliwych elementów zdrowego odżywiania. Spożywanie posiłków mniej więcej w równych odstępach czasowych ma wiele plusów. Po pierwsze, jemy mniejsze porcje i unikamy przejadania się, a zbyt duża ilość pokarmu wiąże się z nadmiernym obciążaniem niektórych narządów i problemami z trawieniem, czego konsekwencją jest np. szybsze przyrastanie tkanki tłuszczowej. Po drugie nasz metabolizm jest wówczas cały czas stymulowany co zapewnia stały dopływ glukozy i zabezpiecza nas przed nagłym uczuciem głodu.

Różnorodność posiłków

fot. OleofarmWarto zadbać, aby w każdym ze spożywanych posiłków znalazły się produkty z różnych grup - warzywa, owoce, produkty zbożowe i mięsne. Stawiając na różnorodność mamy także możliwość przyrządzania dań ciekawych i smacznych. W trzech głównych posiłkach powinny znaleźć się zwłaszcza warzywa, które cechuje duża zawartość błonnika pokarmowego, rozpuszczalnego w wodzie oraz wody, a zarazem mała ilość tłuszczów.

Przyrządzanie posiłków

Warto również zwrócić uwagę na to w jaki sposób przygotowujemy i owoce. Gotując warzywa zarówno świeże jak i mrożone zawsze wrzucajmy je do wrzącej wody. Zielone warzywa gotujmy bez przykrycia, a pozostałe pod przykrywką - powoduje to wyparowanie lub zachowanie kwasów organicznych zawartych w warzywach.

Węglowodany i tłuszcze

Należy pamiętać, że węglowodany są niezbędne naszemu organizmowi i pełnią w nim konkretną funkcję - dostarczają energii. Zdrowymi węglowodanami są m.in. , makarony razowe, ryż brązowy czy płatki owsiane. Należy pamiętać, że produkty zawierające węglowodany złożone są także bardzo dobrym źródłem błonnika. Skarbnicą energii są również nasiona roślin strączkowych, takie jak fasola, groch, soczewica czy ciecierzyca.

Tłuszcze to kolejny element, którego nie powinniśmy eliminować z diety. Oczywiście należy unikać nadmiernego spożywania tłustych potraw i wybierać tłuszcze zdrowe, które ochronią organizm przed utratą ciepła, będą dla niego źródłem energii oraz nośnikiem witamin A,D, E i K, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju. Warto zamienić tłuste mięsa i wędliny na ryby morskie, stosować oleje roślinne zamiast smalcu czy masła, a śmietanę wymienić na jogurt. Nasz organizm nie morze wytwarzać korzystnych dla zdrowia wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego ich obecność w rybach morskich (śledź, makrela, szprotka, łosoś) czy olejach roślinnych (awokado, pestki dyni, lniany) jest dla nas cennym źródłem pokarmowym.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy