Strona głównaZdrowieDieta z niską ilością soli zagraża sercu?

Dieta z niską ilością soli zagraża sercu?

Lekarze mówią, że duża ilość soli w diecie często skutkuje nadciśnieniem, które prowadzi do chorób serca. Nowe badanie wykazało jednak, że zbyt niska dawka soli też jest groźna dla serca.
Dieta z niską ilością soli zagraża sercu? [© gustavofrazao - Fotolia.com] Ograniczenie codziennej dawki sodu do 3,000 miligramów zwiększa ryzyko chorób serca do takiego poziomu jak w przypadku wynikającego ze spożywania zbyt dużej ilości soli.

Badacze z McMaster Uversity wskazują, że ani nadmiar, ani niedostatek soli nie jest dobry dla zdrowia. Kanadyjscy uczeni obliczyli, że dieta uboga w sól może zwiększyć prawdopodobieństwo udaru lub zawału o 26 procent u ludzi, którzy nie mają nadciśnienia i o 34 procent u tych, którzy cierpią na tę dolegliwość. W przypadku osób z nadciśnieniem nadmiar soli zwiększa to ryzyko o 23 procent. Jednocześnie ustalono, że duża ilość soli u ludzi wolnych od nadciśnienia nie skutkuje wyższym zagrożeniem dla .

Autorzy uważają, że nie należy przesadzać „w żadną stronę" i nie warto ograniczać soli, jeśli nie doświadcza się nadciśnienia.

Uczeni przeanalizowali cztery badania z udziałem ponad 133 tysięcy ludzi. W każdym z testów codziennie badano próbki moczu, aby ustalić poziom sodu przyjmowanego poprzez dietę. Osoby z mniej niż 3,000 miligramów zaliczono do grupy o niskim poziomie sodu, a tych z ponad 7,000 miligramami tego pierwiastka do grupy o wysokim jego poziomie. Następnie monitorowano ewentualne problemy z sercem u uczestników i na podstawie tych danych ustalono wskaźniki zagrożenia dla serca.

Badacze sadzą, że dieta o niskiej zawartości soli może aktywować układ renina-angiotensyna-aldosteron, który reguluje ciśnienie krwi i równowagę płynów. Ograniczenie soli pomaga obniżyć ciśneinie, ale nikła jej ilosć sparwia, że wspomniany układ zaczyna je podwyższać.

Amerykańskie Stowarzyszenie Serca (American Heart Association) skrytykowało ustalenia Kanadyjczyków stwierdzajac, że ich szacunki dotyczące bezpiecznego poziomu sodu są błędne i podtrzymało rekomendację 1,500 miligramów tego pierwiastka dziennie.

Według statystyk większość Amerykanów spożywa około 3,400 miligramów sodu dziennie, więc znacznie przekracza zalecaną dawkę. Zbyt duże ilości soli sprawiają, że organizm zatrzymuje wodę, co zwiększa obciążenie serca.

Przy najpowszechniejszym w USA i Europie sposobie odżywiania się problemem zwykle jest nadmiar, a nie niedobór soli, dodaje się ją bowiem do wielu produktów - przykładowo, do pieczywa, ketchupu czy wędlin (zobacz: ). Dietetycy mówią, że by uniknąć naddatku soli, trzeba przede wszystkim ograniczyć najbardziej przetworzone produkty. Im mniej ich w jadłospisie, tym niższe ryzyko nadmiaru soli.

Wyniki badań opublikowano w magazynie The Lancet.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy