Strona głównaZdrowieDieta wysokotłuszczowa nasila ból

Dieta wysokotłuszczowa nasila ból

Już krótkotrwałe stosowanie diety wysokotłuszczowej może być powiązane z odczuwaniem bólu, nawet w przypadku braku wcześniejszego urazu czy dolegliwości, takiej jak otyłość lub cukrzyca.
Dieta wysokotłuszczowa nasila ból [fot. harald heuser from Pixabay]
Porównano wpływ różnych, stosowanych przez osiem tygodni diet na dwie grupy myszy. Jedna otrzymywała standardową karmę, podczas gdy druga była karmiona dietą wysokotłuszczową, ale w taki sposób, który nie przyspieszał rozwoju otyłości ani nadmiaru poziomu cukru we krwi, bo te problemy mogą nasilać neuropatię cukrzycową i inne rodzaje .

Dieta wysokotłuszczowa wywoływała hiperalgezję, zmianę neurologiczną, która oznacza przejście od bólu ostrego do przewlekłego, a także allodynię, czyli ból wynikający z bodźców, które normalnie nie wywołują dolegliwości bólowych.

- Badanie pokazuje, że nie musi wystąpić otyłość, aby wywołać ból; podobnie, nie musi rozwinąć się , w ogóle nie musi pojawić się jakaś patologia ani uraz - mówi dr Michael Burton ze School of Behavioural and Brain Sciences - Wystarczy dieta wysokotłuszczowa przez krótki czas - dodaje.

Popularne na Zachodzie diety obfitują w tłuszcze - w szczególności tłuszcze nasycone, które są odpowiedzialne za „epidemię" , cukrzycy i związanych z nimi schorzeń. Osoby dostarczające sobie duże dawki tłuszczów nasyconych - takich jak masło, ser i czerwone mięso - mają więcej wolnych kwasów tłuszczowych krążących w ich krwiobiegu, które z kolei wywołują ogólnoustrojowy stan zapalny.

Niedawno odkryto, że te wysokotłuszczowe sposoby odżywiania się zwiększają też wrażliwość na ból mechaniczny przy braku otyłości oraz że mogą nasilić istniejące wcześniej problemy zdrowotne lub utrudnić powrót do zdrowia po urazie. Teraz jednak pokazano, że jadłospis pełny tłuszczu może wywołać ból np. przy lekkim dotyku skóry.

Jak odkryto, rodzaj kwasu tłuszczowego zwany kwasem palmitynowym (najczęściej występujący u zwierząt nasycony kwas tłuszczowy) wiąże się z konkretnym receptorem na komórkach nerwowych, co powoduje stan zapalny i przypomina uszkodzenie neuronów.

Jak mówią autorzy, lepsza wiedza o fizjologii bólu pozwoli skuteczniej go leczyć. - Teraz, kiedy pacjent udaje się do lekarza, leczy objawy w oparciu o chorobę lub stan leżący u jej podstaw. Być może powinniśmy zwrócić większą uwagę na to, w jaki sposób pacjent się tam dostał: czy ma cukrzycę, otyłość, lub ; czy może to niewłaściwa dieta naraziła go na silniejszy ból - komentuje dr Burton.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy