Strona głównaZdrowieDieta wysokobiałkowa nie dla tych, którzy chcą schudnąć. Powoduje przybranie na wadze

Dieta wysokobiałkowa nie dla tych, którzy chcą schudnąć. Powoduje przybranie na wadze

Jeśli chcesz zmniejszyć swoją wagę, wybór diety wysokobiałkowej nie jest najlepszym rozwiązaniem. W dłuższej perspektywie taki sposób jedzenia może spowodować, że przybędzie ci kilogramów.
Dieta wysokobiałkowa nie dla tych, którzy chcą schudnąć. Powoduje przybranie na wadze [© bit24 - Fotolia.com] Lepiej jest jeść jadłospis o mniejszej zawartości . Jeśli jest stosowany regularnie, spowoduje utratę na wadze i pomoże uchronić się przed cukrzycą.

Uczeni z Washington University w St. Louis oraz University of Wisconsin w Madison ustalili, że dieta o zmniejszonej zawartości węglowodanów oraz daje spodziewane efekty jedynie w krótkim okresie czasu. Po kilku miesiącach jej stosowania odnotowano gromadzenie się tłuszczu i to w ilości większej niż ta, która została utracona.

W jednym z testów na myszach część zwierząt karmiono dietą o 7-procentowej zawartości białka, a część - dietą z 21-proc. iloscią białka. Po dwóch miesiącach gryzonie z pierwszej grupy, mimo że codziennie jadły więcej żywności i wykonywały tę samą , były szczuplejsze niż te, którym podawano jedzenie o wysokiej zawartości białka. Co więcej, cechowały się niższym ryzykiem cukrzycy.

Inne testy przeprowadzono z udziałem 38 osób z nadwagą lub umiarkowaną . Połowa z nich stosowała dietę z zawartością białka na poziomie 50 proc., druga połowa zaś stosowała jadłospis z 7 i 9 proc. ilością białka. Po 43 dniach okazało się, że osoby z drugiej grupy istotnie straciły na wadze, podczas gdy masa uczestników z grupy pierwszej nie zmieniła się zbytnio. Ponadto niska ilość białak wiązała się z niższym prawdopodobieństwem zachorowania na .


Dieta bogata w białko powoduje nieznaczny spadek masy ciała w ciągu pierwszych 6 miesięcy, ale po okresie 12 lub 24 miesięcy te korzyści zostają utracone, mówią uczeni. Dietetycy polecają, by dieta obejmowała 12 do 18 proc. białka, bo jest ono niezbędne dla dobrego funkcjonowania organizmu, niemniej lepsze jest jego ograniczenie do niższej granicy niż nadmierne zwiększanie, wskazują autorzy badań.

Badania opisano w magazynie Cell Reports.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć