Strona głównaZdrowieDieta śródziemnomorska zdrowa, o ile nie dołączasz innych produktów

Dieta śródziemnomorska zdrowa, o ile nie dołączasz innych produktów

Dodawanie do swojego jadłospisu produktów tzw. „zachodniej diety", może zmniejszyć poznawcze korzyści zyskiwane dzięki diecie śródziemnomorskiej.
Dieta śródziemnomorska zdrowa, o ile nie dołączasz innych produktów [fot. Moira Nazzari from Pixabay]
Zdrowa dieta, taka jak , ma pozytywny wpływ na organizm. Jednak jej oddziaływanie zostaje zmniejszone, gdy równocześnie często je się niezdrową żywność.
Dieta obfitująca w warzywa, owoce, ryby i produkty pełnoziarniste może pozytywnie wpływać na zdrowie człowieka. Jednak w połączeniu ze smażonymi produktami, słodyczami, rafinowanymi zbożami, czerwonym i profity zyskane dzięki diecie śródziemnomorskiej wydają się zmniejszać - mówi dr Puja Agarwal z Rush Medical College.
Podczas testów przez trzy lata monitorowano dietę i stan zdrowia ponad pięciu tysięcy starszych osób. Uczestnicy co roku byli poddawani testom poznawczym i regularnie wypełniali kwestionariusze dotyczące składników ich diety.

Okazało się, że ci, którzy najściślej przestrzegali diety śródziemnomorskiej, cechowali się najwolniejszym . Jednakże takiego samego działania ochronnego nie miał śródziemnomorski jadłospis, jeśli poza nim serwowano sobie smażone i przetworzone jedzenie.

Obliczono, że osoby, które dbały o to, by ich menu obejmowało jedynie dania na modłę śródziemnomorską, były średnio o 5,8 lat młodsze poznawczo niż ich metrykalni rówieśnicy stosujący tzw. dietę zachodnią.

Dieta śródziemnomorska uchodzi za jedną z najzdrowszych. Wcześniejsze badania pokazały, że zmniejsza ryzyko , niektórych nowotworów i , a także powstrzymuje postępujące z wiekiem osłabienie zdolności poznawczych.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy