Strona głównaZdrowieDieta śródziemnomorska sposobem na stres

Dieta śródziemnomorska sposobem na stres

Stres ma nie tylko negatywny wpływ na pracę i relacje osobiste, ale też zwiększa ryzyko wielu chorób przewlekłych, w tym choroby serca i Alzheimera, jak również wiąże się z przedwczesną śmiercią.
Dieta śródziemnomorska sposobem na stres [© lauro55 - Fotolia.com]
może być prostym sposobem na osłabienie fizjologicznych skutków stresu i wsparcie zdrowego starzenia się, mówią uczeni z Wake Forest School of Medicine.

Bardzo trudno jest regulować lub zmniejszać czynniki stresogenne w naszym życiu. Możemy jednak kontrolować naszą dietę, a wcześniejsze badania sugerowały, że duża ilość warzyw i owoców w codziennym jadłospisie wiąże się z niższym odczuwalnym stresem - mówi prof. Carol A. Shively.
Niestety, wielu ludzi stosuje dietę bogatą w białko zwierzęce i , a także sól i cukier, więc chcieliśmy sprawdzić, czy takie odżywianie się pogorszyło reakcję organizmu na w porównaniu do diety śródziemnomorskiej, w której większość białka i tłuszczu pochodzi ze źródeł roślinnych - wyjaśnia prof. Shively.
Uczeni zbadali skutki chronicznego stresu i stresu ostrego u kilkudziesięciu zwierząt w średnim wieku, które były karmione dietą śródziemnomorską lub typową „dietą zachodnią". Jadłospis był przygotowany tak, by ściśle odzwierciedlał diety ludzi.

Aby określić oddziaływanie jedzenia na reakcje na stres, zmierzono zmiany we współczulnym i przywspółczulnym układzie nerwowym oraz w poziomie , hormonie uwalnianym w odpowiedzi na ostry i przewlekły stres.

Współczulny układ nerwowy ma udział w reakcji „walcz lub uciekaj" oraz reguluje funkcje organizmu, takie jak tętno i ciśnienie krwi. Przywspółczulny układ nerwowy ma odwrotne działanie - pomaga organizmowi wrócić do spokojniejszego stanu. Wysoka aktywność tego pierwszego może być szkodliwa dla zdrowia, dlatego istotne jest utrzymanie równowagi między tymi dwoma układami.

Kortyzol, główny hormon stresu, pomaga organizmowi uzyskać dostęp do zasobów potrzebnych do walki lub ucieczki. Jeśli stres się przedłuża i poziom kortyzolu pozostaje wysoki, uszkadza tkanki.

W porównaniu ze zwierzętami karmionymi „dietą zachodnią", gryzonie otrzymujące śródziemnomorskie jedzenie wykazywały zwiększoną odporność na stres - mniej aktywny był układ współczulny i mniejszy wyrzut kortyzolu. Szybciej też się regenerowały po ustąpieniu stresu.
Nasze badanie wykazało, że dieta śródziemnomorska przesunęła aktywność w kierunku przywspółczulnego układu nerwowego, co jest dobre dla zdrowia. Dla kontrastu, dieta zachodnia zwiększyła reakcję układu współczulnego, co jest niczym ciągłe wciskanie przycisku paniki - i to nie służy zdrowiu - wyjaśnia prof. Shively.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy