Strona głównaZdrowieDieta śródziemnomorska przedłuża życie

Dieta śródziemnomorska przedłuża życie

Ściślejsze przestrzeganie diety śródziemnomorskiej wiąże się z niższym ryzykiem przedwczesnej śmierci u osób z grupy powyżej 65 lat.
Dieta śródziemnomorska przedłuża życie [fot. meineresterampe from Pixabay] Na Uniwersytecie w Barcelonie przez dwie dekady obserwowano zdrowie i samopoczucie kilkuset ludzi, którzy stosowali różne diety.
Aby ocenić wpływ diety na organizm, oceniano poziom biomarkerów dietetycznych: i metabolitów .

karotenoidów, , , kwasów tłuszczowych i proporcji jednonienasyconych do nasyconych kwasów tłuszczowych. Tak obliczono wskaźnik diety śródziemnomorskiej i zestawiono z ryzykiem przedwczesnej śmierci.

Kiedy przeanalizowano poziom podobieństwa danego sposobu odżywiania się do diety śródziemnomorskiej przy użyciu biomarkerów, okazało się, że im był on silniejszy, tym niższe było ryzyko przedwczesnej śmierci u danej osoby.

Jak oceniają eksperci, przestrzeganie ma działanie ochronne dla zdrowia seniorów.

Dieta śródziemnomorska to sposób odżywiania się inspirowany żywieniowymi zwyczajami osób mieszkających w basenie Morza Śródziemnego. Główne cechy tej diety to wysokie spożycie , , produktów pełnoziarnistych, owoców i warzyw, umiarkowana lub wysoka ilość , nabiału oraz , a także niskie dawki mięsa.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy