Strona głównaZdrowieDieta śródziemnomorska pomoże zachować funkcje poznawcze

Dieta śródziemnomorska pomoże zachować funkcje poznawcze

Stosowanie diety śródziemnomorskiej przekłada się na lepsze funkcje poznawcze.
Dieta śródziemnomorska pomoże zachować funkcje poznawcze [fot. RitaE from Pixabay]
Naukowcy z amerykańskiego National Eye Institute (NEI) przeanalizowali dane badania chorób oczu związanych z wiekiem. Jak ustalili, dieta ma istotny wpływ na to, jak działają mózg i oczy.

Autorzy sprawdzili, jakie jest oddziaływanie dziewięciu składników diety śródziemnomorskiej na funkcje poznawcze. W tym sposobie odżywiania się dominują: warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, orzechy, rośliny strączkowe, ryby i ; ograniczone jest natomiast spożycie czerwonego mięsa i alkoholu.

Przez lata ekspeci analizowali wpływ witamin na związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej (), które uszkadza siatkówkę. W jednym z nich wzięło udział około 4 tys. ludzi z AMD, w drugim taka sama ilość osób bez tej choroby. Badacze zebrali informacje na temat diety stosowanej przez uczestników i poddali ich testom funkcji poznawczych na początku badania, a następnie dwa, cztery, pięć i 10 lat później.

Odkryto, że uczestnicy, którzy w najwyższym stopniu przestrzegali diety śródziemnomorskiej, mieli najniższe ryzyko zaburzeń poznawczych. Jak się wydaje, największy efekt ochronny daje duża ilość i warzyw w codziennym jadłospisie. Po 10 latach uczestnicy najwyższej porcji ryb w menu wykazywali najwolniejsze tempo spadku funkcji poznawczych.

Autorzy ustalili też, że uczestnicy z genem ApoE, który wiąże się z wyższym ryzykiem choroby Alzheimera, mieli średnio niższe wyniki testów funkcji poznawczych i intensywniejsze osłabienie zdolności kognitywnych niż osoby bez tego genu. Jednakże korzyści ze ścisłego przestrzegania diety śródziemnomorskiej były podobne u uczestników z ApoE i bez niego, co oznacza, że oddziaływanie diety na funkcje poznawcze jest niezależne od genetycznego ryzyka choroby .

Wyniki badań są dostępne w czasopiśmie Alzheimer and Dementia.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy