Strona głównaZdrowieDieta śródziemnomorska osłabia stres

Dieta śródziemnomorska osłabia stres

Stres nie tylko ma negatywny wpływ na pracę i relacje osobiste, ale też zwiększa ryzyko licznych chorób przewlekłych, takich jak choroby serca i choroba Alzheimera, a także wiąże się z wyższymi wskaźnikami przedwczesnej śmierci. Pomóc może tu m. in. odpowiednie odżywianie, np. dieta śródziemnomorska.
Dieta śródziemnomorska osłabia stres [fot. Michael Shivili from Pixabay]
Stosowanie może być relatywnie łatwym sposobem na osłabienie fizjologicznych skutków stresu i zdrowe starzenie się. Możemy jednak kontrolować naszą dietę, a wcześniejsze badania obserwacyjne sugerowały, że mniejsze odczuwanie stresu wiąże się z wysokim spożyciem owoców i warzyw.

- Bardzo trudno jest kontrolować lub zmniejszać stresory w naszym życiu. Wiadomo jednak, że możemy kontrolować naszą dietę, a wcześniejsze badania sugerowały, że duża ilość warzyw i owoców w diecie wiąże się z osłabionym odczuwaniem stresu - mówi prof. Carol A. Shively, współautorka badań.

- Niestety, Amerykanie jedzą dużo białka zwierzęcego i tłuszczów nasyconych, soli i cukru, więc chcieliśmy się sprawdzić, czy ta „dieta zachodnia" nasila reakcję organizmu na stres w porównaniu z dietą śródziemnomorską, w której większość białka i tłuszczu pochodzi ze źródeł roślinnych - dodaje prof. Shively.

Zbadano skutki przewlekłego stresu związanego z niskim statusem społecznym i ostrego stresu związanego z 30-minutową izolacją u kilkudziesięciu gryzoni w średnim wieku karmionych dietą śródziemnomorską lub tzw. .

Aby określić wpływ diety na reakcje stresowe, zmierzono zmiany we współczulnym i przywspółczulnym układzie nerwowym oraz w poziomie , hormonu nadnerczy, uwalnianego w odpowiedzi na ostry i przewlekły stres.

Współczulny układ nerwowy bierze udział w reakcji „walcz lub uciekaj" i reguluje funkcje organizmu, takie jak tętno oraz ciśnienie krwi. Przywspółczulny układ nerwowy ma przeciwne działanie, które pomaga ciału powrócić do spokojniejszego stanu. Nasilona aktywność współczulnego układu nerwowego może być szkodliwa dla zdrowia, dlatego ważne jest utrzymanie odpowiedniej równowagi między tymi dwoma systemami.

Kortyzol, główny hormon stresu, pomaga organizmowi uzyskać dostęp do zasobów potrzebnych do walki lub ucieczki. Jeśli jednak stres przedłuża się, poziom kortyzolu pozostaje wysoki i uszkadza tkanki.

Jak podaje prof. Shively, w porównaniu ze zwierzętami karmionymi dietą zachodnią, te otrzymujące jedzenie śródziemnomorskie wykazywały zwiększoną odporność na stres, co było widoczne w niższych reakcjach współczulnego układu nerwowego i mniejszej ilości kortyzolu oraz szybszej regeneracji po ustaniu .

- Nasze badanie wykazało, że dieta śródziemnomorska przesunęła równowagę w kierunku przywspółczulnego układu nerwowego, co jest dobre dla zdrowia. Jednocześnie, zachodnia dieta zwiększyła współczulną reakcję na stres, co jest niejako ciągłym włączaniem „przycisku paniki", a to nie jest zdrowe - mówi prof. Shively.

W miarę starzenia się zwierząt w ciągu 31 miesięcy badania, co odpowiada około 9 latom u ludzi, zauważono, że wzrosła aktywność współczulnego układu nerwowego. Jednak dieta śródziemnomorska spowalniała starzenie się tego układu.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy