Strona głównaZdrowieDieta śródziemnomorska opóźnia rozwój Alzheimera

Dieta śródziemnomorska opóźnia rozwój Alzheimera

Dieta śródziemnomorska jest nie tylko dobra dla utrzymania odpowiedniej sylwetki i zadbania o zdrowie serca, jest też sposobem na opóźnienie rozwoju choroby Alzheimera, najpowszechniejszej formy demencji.
Dieta śródziemnomorska opóźnia rozwój Alzheimera [Fot. Kamila Cyganek - Fotolia.com] Śródziemnomorski sposób odżywiania od jakiegoś czasu święci triumfy - jest popularyzowany jako jeden z najzdrowszych. Kolejne testy wykazały, że takie jedzenie, tj. bogate w , , , chudy nabiał i białe mięso, pozwala organizmowi sprawnie funkcjonować i osłabić prawdopodobieństwo różnych chorób.

Uczeni z Weill Cornell Medical College mierzyli poziom biomarkerów choroby Alzheimera u 70 uczestników w 30-60 lat, u których na początku badania nie stwierdzono żadnych . Uzyskane wyniki porównano z poiarami dokonanymi trzy lata później i zestawiono je z dietą stosowaną przez badanych.

Okazało się, że ci, którzy jedli niewielkie ilości produktów charaktersytycznych dla , odznaczali się większą ilością biologicznych czynników ryzyka choroby Alzheimera, zarówno na początku badania, jak i na jego końcu. Mieli oni więcej beta-amyloidu (białka, które gromadzi się w mózgu i odpowiada za rozwój zaburzeń poznawczych), a także gorszy metabolizm glukozy w komórkach mózgowych.

Obliczono, że poziom markerów demencji u ludzi, których dieta w dużej mierze przypominała tę śródiemnomorską, przekładał się na opóźnienie rozwoju choroby o 1,5 - 3,5 lat względem ilości tych markerów u osób inaczej się odżywiających.

Dotychczasowe badania potwierdziły, że dieta śródziemnomorska chroni serce, zmniejszając ilość cholesterolu, osłabia objawy reumatoidalnego zapalenia stawów, zmniejsza ryzyko nowotworów, a także sprzyja osiągnięciu długowieczności. Do tej listy można dopisać również ochronę przed demencją.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy