Strona głównaZdrowieDieta śródziemnomorska chroni przed chorobami serca i demencją

Dieta śródziemnomorska chroni przed chorobami serca i demencją

Zespół jedenastu czołowych lekarzy z krajów G8 wraz z placówkami ochrony zdrowia wskazał, że należy podkreślić znaczenie diety, stylu życia i diety śródziemnomorskiej w zmniejszaniu ryzyka występowania demencji w globalnej populacji.
Dieta śródziemnomorska chroni przed chorobami serca i demencją [© cook_inspire - Fotolia.com] Dieta śródziemnomorska zyskała sławę jako sposób odżywiania się, który chroni przed rozwojem objawów . Ale to nie wszystkie jej zalety - badania dowiodły, że pomaga też zapobiegać i .

Rząd hiszpański przeprowadził duże badanie w celu zbadania wpływu trzech diet: diety śródziemnomorskiej z wyższym dodatkiem oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, diety śródziemnomorskiej z dodatkiem orzechów (30g dziennie, mieszkanka składała się z: orzechów włoskich, orzechów laskowych i migdałów) lub diety kontrolnej o obniżonej zawartości tłuszczu.

W badaniu wzięło udział 7 500 osób. Uczestnicy byli w wieku 55 - 80 lat. Na początku testów nie wykazywali żadnych objawów chorób układu krążenia, ale byli uznani za osoby cechujące się istotnie wyższym ryzykiem rozwoju tych chorób, tzn. albo zmagali się z cukrzycą typu 2, albo odznaczali się co najmniej 3 głównymi czynnikami ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowych, a mianowicie: paleniem papierosów, nadciśnieniem, wysokim poziomem , nadwagą lub oraz historią chorób serca w rodzinie.

Uczestników losowo podzielono na 3 grupy dietetyczne i od października 2003 roku do grudnia 2010 roku stosowali przyporządkowane im sposoby odżywiania się. Jednocześnie nie byli zachęcani do zmiany innych czynników, takich jak utrata na wadze, czy zwiększenie poziomu aktywności fizycznej.

Okazało się, że dwa rodzaje diety śródziemnomorskiej (o wyższej ilości oliwy z oliwek lub orzechów) miały znaczący wpływ ochronny powodując zmniejszenie częstości występowania chorób serca lub udaru mózgu. Jednocześnie osłabienie prawdopodobieństwa tych problemów zdrowotnych przekładało się na obniżenie ryzyka demencji.

Dieta śródziemnomorska obfituje w takie produkty, jak:
  • (około 4 łyżek dziennie)
  • świeże owoce (3 porcje dziennie)
  • warzywa (2 porcje dziennie)
  • ryby, zwłaszcza i owoce morza (3 porcje tygodniowo)
  • rośliny strączkowe (fasola, groch, soczewica, ciecierzyca, hummus, soja) (3 porcje tygodniowo)
  • białe mięso (2 porcje na tydzień)
  • wino do posiłków (do 7 szklanek tygodniowo)

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy