Strona głównaZdrowieDieta seniora na wakacjach

Dieta seniora na wakacjach

Egzotyczne kraje kuszą słoneczną pogodą i oryginalną kuchnią, często inną, niż nasza rodzima. Różne słodkości, tradycyjne potrawy, regionalne wina - aż szkoda nie spróbować wszystkiego. Może okazać się to zgubne w skutkach dla urlopujących seniorów.
Dieta seniora na wakacjach Wraz z wiekiem maleje zawartość wody w ustroju, rośnie zawartość tkanki tłuszczowej, zmniejsza się wydzielanie soków trawiennych i perystaltyka żołądka. Wszytko to powoduje wiele dolegliwości pokarmowych. Ich pierwszym objawem mogą być np. zaparcia, zgaga, niestrawność. Z tego powodu bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniej diety - tym bardziej na wyjazdach, na których często zmieniamy sposób odżywiania.

Dieta osoby starszej, ograniczająca problemy gastryczne, musi być lekkostrawna. Seniorzy powinni zastąpić potrawy smażone, np. gotowanymi na parze, duszonymi bez obsmażania, pieczonymi bez dodatku tłuszczu w folii lub pergaminie. Seniorzy z problemami gastrycznymi wystrzegać się powinni . Zawarta w napojach (m.in. w kawie, herbacie, napojach orzeźwiających), wpływa stymulująco na wydzielanie soków żołądkowych, przez co podrażnia błonę śluzową żołądka.

Niebezpieczna jest również nadmierna konsumpcja , gdyż prowadzi do obniżenia napięcia zwieracza dolnego przełyku, zwłaszcza w połączeniu z obfitym posiłkiem. W żywieniu dietetycznym najczęściej zalecanym napojem jest woda, zwłaszcza niegazowana. Najlepiej nawadnia organizm, zwłaszcza jeśli spożywana jest powoli, małymi łykami. Rekomenduje się picie około 1,5 litra napojów dziennie.

Podczas wyjazdów osoby starsze powinny podchodzić ostrożnie do warzyw i owoców, zwłaszcza tych cytrusowych, których pod dostatkiem jest w egzotycznym klimacie. Zakwaszają one środowisko żołądka, wywołując . Jednocześnie nie znaczy to, że trzeba unikać wszystkich "nowych" owoców - niektóre z nich mają wysokie walory zdrowotne.

Dieta seniorów powinna opierać się na zasadach prawidłowego żywienia. Ze względu jednak na postępujące wraz z wiekiem zmiany, w walce z dolegliwościami „żołądkowymi", niekiedy konieczne jest wsparcie farmakologiczne. Warto zadbać przed wyjazdem o zaopatrzenie apteczki również pod tym względem.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy