Strona głównaZdrowieDieta śródziemnomorska pozwala zdrowo się starzeć

Dieta śródziemnomorska pozwala zdrowo się starzeć

Kolejne badania pokazują, że dieta śródziemnomorska to dobry sposób na zdrowe starzenie się. Takie odżywianie się ma wpływ na poziom określonych bakterii jelitowych, a one z kolei na stan organizmu wraz z upływem lat.
Dieta śródziemnomorska pozwala zdrowo się starzeć [Fot. Andrey Starostin - Fotolia.com]
Jak wynika z badań irlandzkich uczonych, stosowanie diety śródziemnomorskiej przez rok zwiększa liczbę bakterii jelitowych związanych ze zdrowym , zmniejszając jednocześnie te wywołujące szkodliwe u osób starszych.

Starzenie się ma zwiazek z pogorszeniem funkcji organizmu i nasileniem stanów zapalnych, które stanowią początek osłabienia organizmu, zaś może oddziaływać na bakterie jelitowe i pomóc w ograniczeniu postępu osłabienia fizycznego oraz zaburzeń funkcji poznawczych.

Wcześniejsze badania wskazują, że restrykcyjna dieta, która jest powszechna wśród osób starszych, szczególnie tych przebywających w ośrodkach opieki długoterminowej, zmniejsza ilość i rodzaje bakterii znajdujących się w jelitach oraz sprzyja osłabieniu organizmu.

Z tego powodu uczeni postanowili sprawdzić, czy dieta śródziemnomorska pomaga zachować określony mikrobiom w jelitach osób starszych i wspierać namnażanie bakterii związanych ze zdrowym starzeniem się.

Autorzy przeanalizowali mikrobiom jelitowy ponad 600 osób w wieku 65 - 79 lat, przed i po roku stosowania zwykłej diety lub diety śródziemnomorskiej bogatej w owoce, warzywa, orzechy, rośliny strączkowe, oliwę z oliwek i ryby oraz cechującej się niską zawartością czerwonego mięsa i tłuszczów nasyconych.

Jak się okazało, śródziemnomorskie jedzenie było związane z korzystnymi zmianami w mikrobiocie. U ludzi o takim sposobie odżywiania się odnotowano zachowanie różnorodności bakteryjnej; zwiększoną ilość różnych rodzajów bakterii natomiast już poprzednio związano z kilkoma wskaźnikami zmniejszonej słabości, takimi jak prędkość chodzenia i siła uchwytu dłoni oraz z poprawą funkcji umysłowych, takich jak ; co więcej, odpowiednio zbilansowana dieta oznaczała zmniejszone wytwarzanie związków mających wpływ na stany zapalne.

Wyniki były niezależne od wieku i masy ciała, które także oddziałują na skład mikrobiomu.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Gut.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy