Strona głównaZdrowieDieta o dużej ilości soli sprzyja demencji

Dieta o dużej ilości soli sprzyja demencji

Pełna soli dieta może mieć wpływ na osłabienie funkcji poznawczych, skutkując nadmiernym poziomem białka tau w mózgu,
Dieta o dużej ilości soli sprzyja demencji [fot. Emmy Smith on Unsplash]
Lekarze z Weill Cornell Medicine w Nowym Jorku wyjaśniają, dlaczego duża ilość w diecie zagraża naszemu zdrowiu ponawczemu. Nadmierne dawki soli mają związek z zaburzeniami funkcji naczyń mózgowych i stanowią czynnik ryzyka .

W testach wykazano, że gdy myszy karmiono jedzeniem bogatym w sód, dochodziło do nadprodukcji substancji, która sprzyja stanom zapalnym. Chodzi o interleukinę-17 (IL-17), która hamuje wytwarzanie tlenku azotu przez komórki mózgowe. Tlenek azotu z kolei jest potrzebny do właściwego rozszerzania naczyń krwionośnych, aby krew mogła swobodnie w nich przepływać. Testy pokazały, że myszy jedzące dietę o dużej zawartości soli odznaczały się wysokim poziomem IL-17, a to miało przełożenie na niższy poziom tlenku azotu i o 25 proc. ograniczyło przepływ krwi.

To jednak nie wszystko, okazało się, że niski poziom tlenku azotu spowodowany dużą ilością soli ma wpływ na poziom w mózgu. Nagromadzenie się wspomnianego białka natomiast jest jedną z charakterystycznych cech chorób neurodegradacyjnych.

Jakkolwiek badania przeprowadzono na myszach, autorzy sądzą, że z dużym prawdopodobieństwem można ich wyniki przełożyć na to, co dzieje się z organizmem ludzkim. Opisywane mechanizmy bowiem zachodzą także u nas.

Zbyt duże dawki sodu (znajdującego się w soli) i niewystarczające ilości potasu przyczyniają się do rozwoju , co zwiększa ryzyko chorób serca i . Według danych Światowej Organizacji Zdrowia większość ludzi dostarcza sobie zbyt dużo soli, średnio 9-12 gramów, co stanowi dwukrotność zalecanej przez ekspertów dawki tej przyprawy.

Na temat badań napisano w magazynie Nature Neuroscience.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć