Strona głównaZdrowieDieta nordycka pomaga zapobiec otyłości i chorobom serca

Dieta nordycka pomaga zapobiec otyłości i chorobom serca

Jagody, warzywa, ryby, produkty pełnoziarniste i olej rzepakowy - to główne składniki diety nordyckiej, która jest uznawana za niezwykle zdrową, smaczną i zrównoważoną. Taki sposób odżywiania się może zapobiegać otyłości i zmniejszać ryzyko chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, nadciśnienia oraz nadmiaru cholesterolu.
Dieta nordycka pomaga zapobiec otyłości i chorobom serca [fot. collage Senior.pl / Canva]
Ocena diety nordyckiej koncentrowała się przede wszystkim na pozytywnym wpływie diety na zdrowie po utracie wagi. Teraz dietetycy z Uniwersytetu Kopenhaskiego pokazali, że daje ona pozytywne efekty zdrowotne - niezależnie od tego, czy ktoś , czy nie.

- To zaskakujące, ponieważ większość ludzi sądzi, że zmniejszenie poziomu cukru i cholesterolu we krwi wynika wyłącznie z utraty wagi. Odkryliśmy, że tak nie jest. W grę wchodzą również inne mechanizmy - wyjaśnia Lars Ove Dragsted z Uniwersytetu Kopenhaskiego.

Zbadano próbki krwi i moczu 200 osób w wieku powyżej 50 lat. Wszyscy mieli podwyższony BMI i zwiększone ryzyko cukrzycy oraz chorób układu krążenia. Przez sześć miesięcy część uczestników jadła zgodnie z nordyckimi zaleceniami dietetycznymi, a część stosowała dotychczasową dietę.

- Grupa, która przez sześć miesięcy była na diecie nordyckiej, stała się znacznie zdrowsza, cechowała się niższym poziomem cholesterolu, niższym ogólnym poziomem tłuszczów nasyconych i nienasyconych we krwi oraz lepszą regulacją ilości glukozy w porównaniu z grupą kontrolną. (...) Nawet bez utraty wagi obserwowaliśmy poprawę zdrowia osób na diecie nordyckiej - wyjaśnia Lars Ove Dragsted.

Tłuszcz, który sprawia, że jesteśmy zdrowi

Zamiast samej utraty wagi naukowcy wskazują na unikalny skład tłuszczów w diecie nordyckiej jako możliwe wyjaśnienie istotnych korzyści zdrowotnych.

- Analizując krew uczestników, zaobserwowaliśmy, że ci, którzy najbardziej skorzystali na zmianie diety, odznaczali się innymi substancjami rozpuszczalnymi w tłuszczach niż grupa kontrolna. Są to substancje powiązane z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi z olejów charakterystycznych dla diety nordyckiej. To znak, że nordyckie tłuszcze prawdopodobnie odgrywają najistotniejszą rolę w widocznych efektach zdrowotnych, - mówi Lars Ove Dragsted.

Tłuszcze w diecie nordyckiej pochodzą między innymi z ryb, siemienia lnianego, słonecznika i rzepaku. Łącznie stanowią bardzo korzystną mieszankę dla organizmu, chociaż nie wiadomo jeszcze dlaczego tłuszcze te wydają się obniżać i poziom cukru we krwi, i .
- Możemy tylko spekulować, dlaczego zmiana składu tłuszczu tak bardzo korzystnie oddziałuje na nasze zdrowie. Potwierdza się jednak, że brak wysoko przetworzonej żywności i mniej tłuszczów nasyconych pochodzenia odzwierzęcego ma na nas bardzo pozytywny wpływ. Prawdopodobnie to większa ilość nienasyconych tłuszczach omega-3 i omega-6 jest odpowiada za dobre efekty zdrowotne i to nawet jeśli waga uczestników pozostaje stała - ocenia Lars Ove Dragsted.

Kilka informacji o diecie nordyckiej

Dieta jest dostosowana do krajów nordyckich: Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Grenlandii, Wysp Owczych i Islandii. Oparta jest na składnikach, które są produkowane lokalnie.

Produkty charakterystyczne dla tej diety to: warzywa, takie jak: groch, fasola, kapusta, cebula i warzywa korzeniowe, a także owoce, w tym: , gruszki, śliwki i jagody. Co więcej, obejmuje: orzechy, nasiona, produkty pełnoziarniste, ryby i skorupiaki, a także oleje roślinne z rzepaku, słonecznika czy siemienia lnianego. Wreszcie, znajdują się w niej niskotłuszczowe produkty mleczne, a także znacznie niewielkie ilości mięsa.

Dieta dostarcza ważnych kwasów tłuszczowych, minerałów, witamin i surowców roślinnych, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie i między innymi osłabiają ryzyko powstawania zakrzepów krwi, cukrzycy typu 2, nadciśnienia oraz poziomu cholesterolu, a także .

Utrata na wadze

Naukowcy podkreślają, że utrata masy ciała, która często stanowi efekt nordyckiego odżywiania się żywieniowego, pozostaje bardzo ważna dla ogólnych korzyści zdrowotnych diety.

- To badanie po prostu pokazuje, że nie tylko utrata wagi prowadzi do korzyści płynących z tej diety. Istotną rolę odgrywa również unikalny skład tłuszczów - mówi Lars Ove Dragsted.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć