Strona głównaZdrowieDieta niskowęglowodanowa odmłodzi mózg?

Dieta niskowęglowodanowa odmłodzi mózg?

Nowe badanie sugeruje, że związane z wiekiem zmiany w mózgu następują wcześniej niż sądzono, jednak określone zmiany w diecie mogą spowolnić to pogorszenie.
Dieta niskowęglowodanowa odmłodzi mózg? [fot. Bernadette Wurzinger from Pixabay]
Jak wyjaśniają eksperci, do odpowiedniego funckjonowania mózg człowieka potrzebuje ponad 20 proc. energii organizmu i uzyskuje ją z metabolizmu glukozy lub ketonów. Jednocześnie zaznaczają, że mózg jest wrażliwy na zmiany metaboliczne. U pacjentów z chorobą odnotowuje się znaczny spadek tempa metabolizmu glukozy w mózgu, a osłabienie to ma związek z tym, jak ciężka jest forma choroby.

Chociaż nie jest jasne, dlaczego komórki mózgowe przestają metabolizować glukozę w określonym momencie, poprzednie testy pokazały, że spadek metabolizmu glukozy następuje wcześniej, zanim pojawią się objawy Alzheimera.

W nowym badaniu uczeni postanowili sprawdzić, kiedy zaczynają się modyfikacje metaboliczne i czy zmiana diety z bogatej w glukozę w bogatą w ketony może wpłynąć na komunikację między regionami mózgu. Funkcjonowanie sieci komunikacyjnej między obszarami mózgu może być metodą pomiaru związanych z wiekiem zmian.

Uczeni przebadali 42 uczestników w wieku poniżej 50 lat za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). Przez tydzień uczestnicy stosowali jedną z trzech diet: standardowy sposób odżywiania się, w którym głównym składnikiem metabolizowanym jest glukoza, , w której głównym metabolizowanym składnikiem są ketony, lub standardową dietę z nocną 12-godzinną przerwą w jedzeniu.

Naukowcy zmierzyli też poziom ketonu i glukozy u uczestników na początku i końcu badań. Jak ustalono, sieci neuronowe były destabilizowane przez glukozę i stabilizowane przez ketony. Działo się tak niezależnie od tego, czy ketoza była wytwarzana naturalnie poprzez dietę o niskiej zawartości węglowodanów, czy też sztucznie za pomocą suplementów.

Jak komentują autorzy badań ze stony Brook University, odkrycie ma szczególne, ponieważ , a szczególnie demencja, mają związek z hipometabolizmem, w którym neurony stopniowo tracą zdolność skutecznego wykorzystywania glukozy jako „paliwa".

Jeśli daje się zwiększyć ilość energii dostępnej dla mózgu za pomocą innego „paliwa", to jest szansa na przywrócenie bardziej młodzieńczego funkcjonowania mózgu, wyjaśniają eksperci.

Na temat badań można przeczytać w magazynie PNAS.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy