Strona głównaZdrowieDieta może być przyczyną bezsenności

Dieta może być przyczyną bezsenności

To, co jemy, ma wpływ nie tylko na naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Dieta jest też istotna jeśli chodzi o dobry sen.
Dieta może być przyczyną bezsenności [fot. Daria Jakowlewa z Pixabay]
Badania kobiet w wieku powyżej 50 lat pokazały, że określone elementy diety mogą przyczyniać się do .

Zaburzenia snu to poważna sprawa, skutkują nie tylko zmęczeniem, ale też - jeśli się przedłużają - chorobami serca, objawami depresji, czy . Kolejne testy wskazują, że do długiej listy czynników odpowiadających za problemy ze snem może należeć niewłaściwa dieta.

Pracownicy Columbia University sugerują, że określony sposób odżywiania się oddziałuje na zaburzeniu snu, takie efekty mogą dać węglowodany proste. Wspomniane składniki w diecie kobiet po pięćdziesiątce sprzyjały bezsenności.

Uczeni przeanalizowali dane ponad 50 tysięcy kobiet w wieku 50-79 lat. Odkryli związek pomiędzy wyższym ryzykiem bezsenności a dietą bogatą w rafinowane , czyli te, które znajdują się m. in. w napojach gazowanych, słodyczach, białym ryżu, czy białym pieczywie.

Autorzy podkreślają, że nie jest jasne czy jedzenie produktów bogatych w węglowodany rafinowane wywołuje , czy też to insomnia sprawia, że ma się większą ochotę na posiłki tego rodzaju. Spekulują jednocześnie, jaki mechanizm może odpowiadać za odkryty związek. Jedzenie o dużej zawartości przetworzonych węglowodanów powoduje znaczny skok cukru we krwi, organizm reaguje na to, uwalniając insulinę, a wynikający z tego spadek glukozy może prowadzić do uwalniania hormonów, takich jak adrenalina i kortyzol, one z kolei mogą zakłócać sen.

Rówcześnie autorzy zaznaczają, że owoce, pomimo istotnej zawartości cukrów prostych, nie powinny dawać skutków w postaci silnego zwiększenia poziomu glukozy we krwi. Wszystko dlatego, że znajduje się w nich sporo , który sprawia, że węglowodany zostają uwalniane stopniowo.

Eksperci wskazują też, że obecnie powszchne jest stosowanie farmakoterapii w przypadku bezsenności, zwracają jednak uwagę na jej skutki uboczne i mówią, że przed jej zastosowaniem warto zidentyfikować i wyeliminować modyfikowalne czynniki, które mogą mieć związek z zaburzeniami snu.

Na temat badań można przeczytać w magazynie The American Journal of Clinical Nutrition.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć