Strona głównaZdrowieDieta, która chroni oczy

Dieta, która chroni oczy

Niektóre problemy ze wzrokiem są niemal nie do uniknięcia, ale przed wieloma różnymi dolegliwościami, można by się uchronić. Profilaktyka obejmuje m. in. odpowiednią dietę. Istnieją produkty szczególnie rekomendowane dla zachowania dobrego wzroku.
Badania sugerują, że dostarczanie wysokiej dawki składników odżywczych takich jak , kwasy tłuszczowe i likopen mogą pomóc obniżyć ryzyko zachorowania na aż o 25 procent.

Odpowiednia dieta wykazuje działanie zapobiegawcze w zakresie chorób oczu, a ponadto wspomaga inne funkcje organizmu. Konstruowane przez nas menu wykazuje synergiczne działanie. Poniżej sześć najpotężniej chroniących oczy produktów:

Jarmuż, i różnego rodzaju sałaty


© Garmych - Fotolia.comLuteina i zeaksantyna to , które chronią zdrowe komórki - w te antyoksydanty bogate są wspomniane ciemnozielone liściaste warzywa. Jak wskazuje The American Optometric Association, działają one jak "wewnętrzne okulary", które mogą "filtrować szkodliwe niebieskie światło".

Ponadto „zielenina" jest również bogata w , której oczy potrzebują do prawidłowego funkcjonowania.

Ostrygi

© fkuebler - Fotolia.comNiedobór cynku jest związany z zaburzeniami widzenia i słabym widzeniem nocnym, a także rozwojem zaćmy. Duża dawka tego minerału zaś może zdziałać cuda - spowolnia postęp związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej, które jest relatywnie częstym schorzeniem u osób powyżej 50 roku życia.

Ostrygi są dobrym źródłem cynku, jeśli jednak nie jest się ich smakoszem, można sięgnąć po homara, łososia, wołowinę i mleko - w nich także znajduje się znaczna ilość opisywanego minerału.

Morele


© Yuriy Korchagin - Fotolia.comOwoce te są bogate w beta-karoten i likopen, oba karotenoidy, które mogą pomóc w zachowaniu dobrego wzroku.

Jak wyjaśnia Macular Degeneration Association organizm przetwarza beta-karoten w witaminę A, która powstrzymuje uszkodzenia komórek i tkanek, w tym soczewki oka.

Przedłużający się stres oksydacyjny może prowadzić do rozwoju lub zaburzenia dopływu krwi do oczu i skutkować zwyrodnieniem plamki żółtej, wskazują eksperci.

Słodkie ziemniaki

© Reika - Fotolia.comZaleca, aby ludzie zwracają szczególną uwagę na jedzenie dużej ilości owoców i warzyw, które są bogate w witaminy C i A - dlatego słodkie ziemniaki znajdują się na liście menu polecanego dla zdrowia oczu, stanowią bowiem dobre źródła tych składników.

Jedna porcja słodkich ziemniaków dostarcza więcej witaminy A niż dzienna oficjalnie zalecana dawka. Poza tym, słynnym wspomagającym wzrok warzywem jest marchew.

Jaja


© Uschi Hering - Fotolia.comJaja to kolejny produkt o stosunkowo wysokiej zawartości cynku. Są również dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i luteiny.

Jakkolwiek nie mają w sobie takich dawek kartenoidów jak zielone warzywa, to substancje te są lepiej wchłaniane przez organizm właśnie z jaj.

Kiełki pszenicy

© Marek Kosmal - Fotolia.comWitamina E może spowolnić rozwój zwyrodnienia plamki żółte, jak również zmniejsza ryzyko zaćmy. Kiełki pszenicy zaś, jako jeden z produktów najbogatszych w tę witaminę, są szczególnie rekomendowane osobom, które chcą zadbać o oczy. Poza nimi, poleca się m. in. i ziarna słonecznika.

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Katarakta - Zaćma - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Zaćma, znana też jako katarakta polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki oka. Należy do chorób związanych z wiekiem, choć na jej występowanie mają wpływ także inne czynniki (urazy, stosowane leki czy inne schorzenia). czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 09:49:30, 31-07-2012 ~gość: 178.36.48.xxx

    Kiełki pszenicy są faktycznie bardzo dobre na oczy - potwierdziła to również moja lekarka. Zaleciła mi śniadanie jogurt lub kefir z kiełkami pszenicy a do tego szklanka wody z cytryną. Wody też muszę pić dużo, bo wiadomo organizm trzeba nawadniać żeby mógł się pozbyć toksyn. Ale nie kupuje jej w sklepach, aż tak na głowę nie upadłem, żeby przy mojej emeryturze wydawać pieniądze na butelki z wodą, skoro równie dobra leci mi w kranie.
    ... zobacz więcej
  • 20:16:07, 04-08-2012 tomeh

    podobno tez jedzenie beta karotenu czyli marchwi chroni i dobrze wpływa na oczy.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy