Strona głównaZdrowieDieta dla słuchu. Co jeść, by dobrze słyszeć

Dieta dla słuchu. Co jeść, by dobrze słyszeć

Dieta ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu, obejmuje to nie tylko działanie narządów wewnętrznych, wygląd skóry lub włosów, czy wzrok, ale dotyczy również zdolności słyszenia. Oto składniki, które pomogą zachować dobry słuch.
Dieta dla słuchu. Co jeść, by dobrze słyszeć [Fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com]

Kwas foliowy

Jest niezbędny organizmowi do wytwarzania nowych komórek. Osoby, u których występują niedobory kwasu foliowego (czyli witaminy B9), częściej doświadczają starczego przytępienia słuchu. Z badań wynika, że dostarczanie sobie odpowiednich ilości kwasu foliowego może spowolnić rozwój tej dolegliwości - a to ze względu na fakt, że komórki sluchowe w uchu wewnętrznym potrzebują dobrego krążenia dla prawidłowego wypełniania swoich zadań, witamina B9 zaś ma wpływ na jego poprawę, zmniejszając ilość związku zapalnego zaburzającego krążenie.

Kwasy omega-3

Od dawna wiadomo, że zwalczają stany zapalne i dzięki temu m. in. mogą zmniejszyć ryzyko chorób serca. Okazuje się, że mogą również o kilkadziesiąt procent osłabić związaną z wiekiem utratę słuchu. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że wzmacniają naczynia krwionośne w obszarze ucha odpowiedzialnym za odbiór bodźców.

Potas

reguluje poziom płynów w tkankach ciała i we krwi, a ponieważ w uchu wewnętrznym odpowiednia ilość płynu przekłada się na jakość słyszenia i zdolności do zachowania równowagi, dla dobrego odbioru dźwięków i utrzymywania określonej pozycji ciała potas jest kluczowy. Ucho wewnętrzne odpowiada za przełożenie zewnętrznych bodźców dźwiękowych na impulsy, które mózg interpretuje jako określony dźwięk.

Cynk

wzmacnia układ odpornościowy, poprawia wygląd skóry i włosów, bierze udział w procesie gojenia się ran. Testy dowiodły, że może być pomocny w zwalczaniu drobnoustrojów, które wywołują infekcje uszu i osłabiają .

Witaminy C i E

Mają silne działanie przeciwutleniajace, więc pomagają w zachowaniu dobrego zdrowia tkanek, chroniąc je przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Równiez zmniejszają ryzyko infekcji uszu.

Magnez

Magnez może powstrzymywać osłabienie słuchu w wyniku narażenia na . Pierwiastek ten chroni przed uszkodzeniami komórki ucha wewnętrznego. Jego niedobór z kolei oznacza zaburzenia funkcji naczyń krwionośnych i słabsze odżywianie tkanek układu słuchowego.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy