Strona głównaZdrowieDieta dla oczu: te produkty mogą uchronić wzrok przed pogorszeniem

Dieta dla oczu: te produkty mogą uchronić wzrok przed pogorszeniem

Dalekowzroczność, jaskra, zaćma, zmęczenie oczu - to najczęstsze problemy ze zdrowiem oczu ludzi dojrzałych i starszych. Jakkolwiek nie zawsze da się im zapobiec, można znacznie ograniczyć ryzyko ich wystąpienia - potrzebna jest ku temu m. in. odpowiednia dieta. Zobacz, jakie produkty pomogą zadbać o dobry wzrok.
Jarmuż i szpinak
© Jaren Wicklund - Fotolia.com
Niewielka porcja tych warzyw jedzona regularnie daje wielkie korzyści. Mała miseczka tych produktów to 20 mg luteiny i zeaksantyny - dwóch składników, które zmniejszają ryzyko i . Inne źródła luteiny i zeaksantyny to: rzepa, kukurydza, zielony groszek, brokuły, sałata rzymska i fasolka szparagowa.

Ostrygi
© photocrew - Fotolia.com
I inne owoce morza, które zawierają cynk - jeden z kluczowych składników dla utrzymania dobrego wzroku. jest obecny w siatkówce i ułatwia działanie enzymów odpowiedzialnych za zdrowie oczu. U osób ze zwyrodnieniem plamki żółtej poziomy tego pierwiastka mogą być bardzo niskie, więc spożywanie żywności bogatej w cynk może zapobiec AMD lub pomóc w leczeniu tej choroby.
 
Strony : 1 2 3

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Jaskra - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Jaskra jest ciężką chorobą oczu prowadzącą do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, czyli praktycznie do ślepoty. Oczywiście samo zachorowanie nie prowadzi zawsze do całkowitej utraty wzroku, jednak choroby tej nie wolno lekceważyć. czytaj dalej »


Katarakta - Zaćma - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Zaćma, znana też jako katarakta polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki oka. Należy do chorób związanych z wiekiem, choć na jej występowanie mają wpływ także inne czynniki (urazy, stosowane leki czy inne schorzenia). czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć