Strona głównaZdrowieDieta dla długowieczności (Longevity Diet) - nowy pomysł na wydłużenie życia

Dieta dla długowieczności (Longevity Diet) - nowy pomysł na wydłużenie życia

Amerykański biochemik Valter Longo opracował dietę, która ma zwiększać nasze szanse na wydłużenie życia. Longevity Diet zyskuje popularność. O co w niej chodzi?
Dieta dla długowieczności (Longevity Diet) - nowy pomysł na wydłużenie życia [Fot. Prostock-studio - Fotolia.com] Profesor Longo z University od Southern California od lat prowadzi badania dotyczące mechanizmów starzenia się i w testach na myszach odkrył, że określony sposób odżywiania się może znacznie przedłużyć życie gryzoni. Uważa, że przełożenie podobnej metody jedzenia na ludzi również da efekty w postaci .

Według prof. Longo Longevity Diet pozwoli: schudnąć, zmniejszyć ilość tłuszczu w jamie brzusznej, przedłużyć czas życia w zdrowiu, osłabić ryzyko , choroby układu krążenia, i różnych form nowotworu, przedłużyć życie, jak również zapobiec związanej z wiekiem utracie tkanki mięśniowej i kostnej.

Dieta, o której mowa, jest bogata w tłuszcze nienasycone, ale ma niską zawartość węglowodanów i białek, co może pobudzić organizm do regeneracji i spalania nagromadzonego tłuszczu. Kilka lat temu zespół prof. Longo poinformował, że myszy na tej diecie żyły dłużej i cechowały się obniżonym poziomem cukru we krwi i niższym ryzykiem nowotworów.

W kolejnych badaniach 71 osób stosowało wspomnianą dietę przez 3 miesiące, podczas gdy ludzie z grupy kontrolnej nie zmienili swoich nawyków żywieniowych. Uczestnicy przestrzegający opisywanego sposobu jedzenia stracili średnio 2,6 kilograma, natomiast grupa kontrolna pozostała przy tej samej wadze. Co więcej, u ludzi na wspomnianej diecie odnotowano obniżenie ciśnienia krwi oraz zmniejszenie tkanki tłuszczowej i obwodu talii. To nie wszystko - osoby te miały zmniejszone poziomy: insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF-1), insuliny, stężenia glukozy, a zwiększone ilości ciał ketonowych i białka IGFBP1. To o tyle istotne, że IGF-1 jest niczym akcelerator, który sprzyja nadmiernej aktywności komórek, nawet jeśli nie istnieje taka potrzeba. Nadaktywność komórek z kolei wiąże się ze i uszkodzeniem DNA, a to przekłada się na szybszy proces i rozwój wielu chorób.

Główną zasadą diety jest ograniczenie kaloryczności jedzenia przez pięć dni w miesiącu, w pozostałe dni można jeść niemal wszystko i bez specjalnych ograniczeń. W dni „postu" serwuje się posiłki o łącznej wartości kilkuset kcal. Dania te mają się składać z produktów pochodzenia roślinnego bogatych w tłuszcze nienasycone.

Eksperci są ostrożni w ocenie skuteczności diety. Nie przeprowadzono dostatecznie długich badań z udziałem ludzi, które mogłyby w pełni potwierdzić oceny twórców opisywanego sposobu odżywiania się.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy