Strona głównaZdrowieDieta bogata w jabłka i pomidory pomaga naprawić płuca byłych palaczy

Dieta bogata w jabłka i pomidory pomaga naprawić płuca byłych palaczy

Badanie przeprowadzone przez Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health wykazało, że naturalny spadek czynności płuc był wolniejszy wśród byłych palaczy stosujących dietę bogatą w pomidory i owoce, zwłaszcza jabłka. Jak się wydaje, niektóre składniki tych produktów mogą pomóc naprawić uszkodzenia płuc spowodowane paleniem papierosów.
Dieta bogata w jabłka i pomidory pomaga naprawić płuca byłych palaczy [fot. Yerson Retamal from Pixabay]
Naukowcy odkryli, że osoby, które jadły więcej niż dwa pomidory lub więcej niż trzy porcje świeżych owoców dziennie, cechowały się wolniejszym osłabieniem czynności płuc w porównaniu z tymi, którzy mieli w codziennej diecie mniej niż jednego lub mniej niż jedną porcję owoców. Pod uwagę wzięto także inne produkty, np. przetworzoną żywność zawierającą owoce i warzywa (np. sos pomidorowy), ale efekt ochronny zaobserwowano tylko przy świeżych owocach i warzywach.

Co więcej, stwierdzono też wolniejszy spadek czynności płuc u wszystkich, w tym tych, którzy nigdy nie palili lub nie przestali palić, w przypadku, gdy jedli największe ilości pomidorów. Ma to szczególne znaczenie, biorąc pod uwagę fakt, że zaburzenia funkcji płuc są powiązane z ryzykiem śmierci z powodu różnych chorób, w tym z powodu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), chorób serca i .
Badanie pokazuje, że dieta może pomóc naprawić uszkodzenia płuc u osób, które przestały palić. Sugeruje również, że duża ilość owoców może spowolnić naturalny proces płuc, nawet jeśli nigdy nie paliłeś - mówi prof. Vanessa Garcia-Larsen, współautorka badań. - Ustalenia potwierdzają potrzebę zaleceń dietetycznych, szczególnie u osób zagrożonych rozwojem chorób układu oddechowego, takich jak .
W ramach badań przez ponad dekadę analizowano dietę i czynność płuc u ponad 650 osób. Przeprowadzano badania wydolności płuc, a także wzięto pod uwagę inne czynniki mogące mieć wpływ na ryzyko choroby, w tym wiek, status społeczno-ekonomiczny, poziom aktywności fizycznej, etc. Jak ustalono, wśród byłych palaczy związek między dietą i funkcją płuc był najbardziej uderzający. Ex-palacze, którzy jedli pomidorów i owoców, mieli najistotniej spowolniony spadek w ciągu dziesięciu lat. Sugeruje to, że składniki odżywcze w ich diecie pomagają naprawić szkody wyrządzone przez .
Funkcje płuc zaczynają słabnąć w wieku około 30 lat ze zmienną prędkością, w zależności od różnych aspektów stanu zdrowia. Nasze badanie sugerują, że regularne jedzenie większej ilości owoców może pomóc wyhamować ten spadek, a nawet pomóc naprawić uszkodzenia spowodowane paleniem. Sposób odżywiania się może stać się jednym ze sposobów walki z rosnącą ilością przypadków POChP na całym świecie - wskazuje prof. Garcia-Larsen.
Na temat badań napisano w European Respiratory Journal.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy