Strona głównaZdrowieDieta bogata w błonnik pomoże zmniejszyć ryzyko cukrzycy i chorób jelit

Dieta bogata w błonnik pomoże zmniejszyć ryzyko cukrzycy i chorób jelit

Święta za nami i przez kolejne dni najpewniej będziemy „dojadać" bożonarodzeniowe przysmaki. Warto jednak pamiętać, by w tej diecie nie zabrakło produktów z błonnikiem. Jest organizmowi szczególnie potrzebny, by uchronić się przed cukrzycą i chorobami jelit.
Dieta bogata w błonnik pomoże zmniejszyć ryzyko cukrzycy i chorób jelit [Fot. antoniebuddenb - Fotolia.com] Badania uczonych z Uniwersytetu w Göteborgu wykazały, że błonnik znajdujący się w owocach, roślinach strączkowych, warzywach i produktach pełnoziarnistych ma istotne znaczenie dla zdrowej diety. tego rodzaju nie jest trawiony przez organizm, ale zużywany przez bakterie w jelitach. Ilość tego składnika w diecie ma wpływ na poziom , i zdrowie jelit.

Niedostatek błonnika w diecie powoduje, że bakterie wnikają do warstwy śluzu w okrężnicy i sprzyjają rozwojowi chorób zapalnych jelit, przyczyniając się do zwiększenia masy ciała i rozwoju .

W badaniach na myszach odkryto, że już po kilkudniowym stosowaniu menu ubogiego w błonnik u zwierząt wystąpiły problemy z ochronną warstwą śluzu w okrężnicy. Ułatwione stało się wnikanie bakterii w komórki nabłonkowe okrężnicy. W innych testach z kolei ustalono, że w okrężnicy myszy na diecie o niskiej zawartości błonnika nastąpiło zaburzenie flory bakteryjnej i odnotowano niezdrowe proporcje różnych szczepów bakterii.

Niedobór błonnika wywołuje zmianę składu bakterii i ich metabolizu, co z kolei oznacza niszczenie wewnętrzną warstwę śluzu i wywołują , a także , wnioskują autorzy badań.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Cell Host and Microbe.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy