Strona głównaZdrowieDieta bogata w błonnik osłabia ryzyko demencji

Dieta bogata w błonnik osłabia ryzyko demencji

Dietetycy od dawna zalecają, żebyśmy jedli więcej błonnika. Wiadomo, że jest bardzo ważny dla zdrowego układu pokarmowego, a także przydaje korzyści sercowo-naczyniowych, takich jak obniżony poziom cholesterolu. Teraz ustalono, że błonnik jest również ważny dla zdrowia mózgu. Japońscy uczeni wykazali, że dieta bogata w ten składnik wiąże się z niższym ryzykiem rozwoju demencji.
Dieta bogata w błonnik osłabia ryzyko demencji [fot.  Isabella Dornbrach from Pixabay]
- Demencja to wyniszczająca choroba, która często wymaga długoterminowej opieki. Chcieliśmy przejrzeć badania, które sugerują, że błonnik pokarmowy może odgrywać rolę ochronną. Sprawdziliśmy to, analizując dane tysięcy ludzi, które zbierano od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku - mówi profesor Kazumasa Yamagishi.

Badani wypełnili ankiety dotyczące diety. Na początku badań wszyscy byli zdrowi i mieli 40 - 64 lat. Ich zdrowie monitorowano przez około dwie dekady, sprawdzając, czy rozwinęła się u nich demencja.

Jak odkryto, osoby, które miały wyższy poziom w diecie, cechowały się niższym ryzykiem rozwoju demencji.

Sprawdzono również, czy istnieją różnice co do dwóch głównych rodzajów błonnika: rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego. Pierwszy z wymienionych znajduje się m. in. w owsie i roślinach strączkowych i jest potrzebny pożytecznym bakteriom żyjącym w jelitach, a także przydaje innych korzyści zdrowotnych. Błonnik nierozpuszczalny zaś, znajdujący się w produktach pełnoziarnistych, warzywach i niektórych innych produktach spożywczych, jest ważny dla . Odkryto, że związek między spożyciem błonnika i był silniejszy w przypadku tego rozpuszczalnego.

Skąd ta relacja? Uczeni mają kilka pomysłów. - Mechanizmy stojące za tym są obecnie nieznane, ale mogą obejmować interakcje zachodzące między jelitami a mózgiem. Być może chodzi o to, że błonnik rozpuszczalny reguluje skład bakterii jelitowych. Ta kompozycja może osłabiać stany zapalne układu nerwowego, które odgrywają rolę w rozwoju demencji. Możliwe jest też, że błonnik zmniejsza inne czynniki ryzyka demencji, takie jak nadmierna masa ciała, nadciśnienie, a także niewłaściwe poziomy lipidów i glukozy. W każdym razie trzeba potwierdzić ten związek w innych populacjach - mówi profesor Yamagishi.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy