Strona głównaZdrowieDieta bogata w błonnik może uchronić przed najpoważniejszymi chorobami

Dieta bogata w błonnik może uchronić przed najpoważniejszymi chorobami

Sposób odżywiania się bogaty w błonnik może pomóc uchronić się przed powszechnymi zagrażającymi życiu chorobami, takimi, jak udar czy nowotwór.
Dieta bogata w błonnik może uchronić przed najpoważniejszymi chorobami [Fot. marilyn barbone - Fotolia.com]
Osoby, które stosują dietę bogatą w , cechują się niższym ryzykiem przedwczesnej śmierci i chorób, takich jak czy .

Badacze z Uniwersytetu Otago w Nowej Zelandii podają, że korzyści zdrowotne związane z błonnikiem zostały odnotowane w ponad stu badaniach.

Wyższy poziom błonnika miał związek z niższą częstością szerokiego spektrum chorób - m. in. chorób serca, i rak jelita grubego. To nie wszystko taki sposób jedzenia oznaczał też niższą masę ciała i obniżony wskaźnik cholesterolu oraz zmniejszenie ryzyka , mówią uczeni.

Osoby o największej ilości błonnika w diecie oznaczała 15 do 20 proc. niższym prawdopodobieństwem wcześniejszej śmierci i chorobami przewlekłymi w porównaniu do ludzi o najmniejszej dawce tego składnika w jadłospisie. Ponadto ci pierwsi odznaczali się o 22 proc. niższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę oraz o 30 proc. na chorobę niedokrwienną serca.

Zgodnie z zaleceniami autorów, w codziennej diecie powinno znaleźć się 25 do 29 gramów błonnika. Najlepsze jego źródła to: świeże warzywa i owoce, , otręby, , etc.

O badaniu można przeczytać w czasopiśmie The Lancet.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy