Strona głównaZdrowieDieta a zgaga

Dieta a zgaga

Tłuste potrawy (25 proc.), nieregularne i zbyt obfite posiłki (23 proc.) oraz ostre przyprawy (22 proc.) są wskazywane jako najczęsciej występujące przyczyny zgagi. 41 proc. Polaków uważa, że najlepszym sposobem zapobiegania i walki ze zgagą jest zmodyfikowanie diety.
Dieta a zgaga Zbilansowana powinna być bogata w optymalną ilość płynów, białek, węglowodanów, tłuszczy, witamin i mikroelementów. Kilka (4-5) niezbyt obfitych posiłków w ciągu dnia, a przede wszystkim dokładne żucie każdego kęsa pożywienia, unikanie jedzenia w pośpiechu oraz wieczornego pojadania, obniża poziom cholesterolu, zmniejsza ryzyko wystąpienia otyłości, a także niektórych dokuczliwych dolegliwości, np. . Ważne jest by ostatni posiłek spożyty został na 2-3 godziny przed snem. Należy też unikać przyjmowania pozycji leżącej bezpośrednio po spożyciu posiłku.

Zdrowe techniki kulinarne nie zwiększają ilości tłuszczu w diecie. Gotowanie, gotowanie na parze, duszenie bez obsmażania, pieczenie bez dodatku tłuszczu w folii i pergaminie i smażenie bez dodatku tłuszczu może stanowić ciekawą odmianę dla tradycyjnego (i niezdrowego) smażenia na głębokim tłuszczu.

Czego unikać?

zawarta w napojach (kawa, herbata, napoje orzeźwiające, napoje energetyzujące, kakao, gorzka czekolada) wpływa stymulująco na wydzielanie soków żołądkowych. Jednak kofeina przyjmowana w dużych ilościach prowadzi do podrażnienia błony śluzowej żołądka. Niebezpieczna jest również nadmierna konsumpcja alkoholu, gdyż prowadzi do obniżenia napięcia zwieracza dolnego przełyku, zwłaszcza w połączeniu z obfitym posiłkiem.

Nie lekceważmy objawów

Czasami sama zmiana diety nie jest wystarczająco skuteczna w walce ze zgagą. Jeśli reakcją organizmu na konsumowaną żywność jest w dalszym ciągu nieprzyjemne uczucie palenia w okolicy mostka, wówczas wskazana jest konsultacja lekarska. Można również sięgnąć po pomoc farmakologiczną.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć