Strona głównaZdrowieDieta MIND pomaga zmniejszyć ryzyko zaburzeń poznawczych

Dieta MIND pomaga zmniejszyć ryzyko zaburzeń poznawczych

Osoby, których sposób odżywiania się najbardziej przypomina dietę MIND, mogą mieć mniejsze ryzyko zaburzenia funkcji poznawczych.
Dieta MIND pomaga zmniejszyć ryzyko zaburzeń poznawczych [fot. Reynaldo Amadeu Dal Lin Junior Juba from Pixabay]
Dieta to połączenie diety śródziemnomorskiej i (Dietary Approaches to Stop Hypertension). Obejmuje zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, jarmuż i jarmuż, a także inne warzywa. Poza tym zawiera produkty pełnoziarniste, , drób, ryby, fasolę i orzechy. Priorytetem są i zaleca się w jej ramach jedną lub więcej porcji ryb tygodniowo.

Wraz ze wzrostem liczby osób z demencją wobec starzenia się populacji, kluczowe jest określenie zmian, które możemy wprowadzić, aby opóźnić lub spowolnić rozwój problemów poznawczych - mówi dr Russell P. Sawyer z University of Cincinnati. - Szczególnie interesowało nas, czy dieta wpływa na ryzyko zaburzenia funkcji poznawczych - dodaje.

W badaniu wzięło udział ponad 14 tysięcy osób w średnim wieku 64 lata. Ich zdrowie monitorowano przez średnio 10 lat. Uczestnicy wypełniali kwestionariusze dotyczące ich diety, co pozwoliło sprawdzić, jak bardzo ich jadłospis odpowiadał diecie MIND. Na początku i na końcu testów mierzono też sprawność myślenia i zapamiętywania.

Po uwzględnieniu czynników takich jak wiek, nadciśnienie i cukrzyca, badacze odkryli, że osoby stosujące dietę najbliższą DASH miały o 4 proc. niższe ryzyko zaburzenia funkcji poznawczych w porównaniu do osób na diecie najmniej przypominającej DASH.

Przyjrzano się również temu, jak szybko umiejętności myślenia ludzi słabły wraz z rozwojem problemów. Ustalono, że u osób, które ściślej przestrzegały diety MIND, pogarszały się wolniej niż u tych, które tego nie robiły.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy