Strona głównaZdrowieDieta MIND opóźni zaburzenia poznawcze

Dieta MIND opóźni zaburzenia poznawcze

Starzenie się odbija się na ciele i umyśle. Przykładowo, w tkance starzejącego się ludzkiego mózgu mogą gromadzić się białka, które są cechą charakterystyczną choroby Alzheimera. Jak się okazuje, sposób odżywiania się może mieć znaczący wpływ na stan możliwości poznawczych.
Dieta MIND opóźni zaburzenia poznawcze [fot. Aline Ponce from Pixabay]
Osoby starsze mogą zyskać korzyści ze specjalnej diety o nazwie MIND i to nawet jeśli zgromadzą się w ich mózgu złogi białka amyloidowego, które mają związek z rozwojem . Złogi te kumulują się pomiędzy komórkami nerwowymi i często zakłócają myślenie i umiejętności rozwiązywania problemów.

Dieta MIND jest hybrydą diety śródziemnomorskiej i (Dietary Approaches to Stop Hypertension, dietetyczne podejście do powstrzymania nadciśnienia). Wcześniejsze badania naukowe wykazały, że taki sposób odżywiania się może zmniejszyć ryzyko rozwoju otępienia. Teraz ustalono, że osoby stosujące dietę MIND w późniejszym życiu, nie miały zaburzeń funkcji poznawczych.

- Niektórzy ludzie mają taką ilość złogów amyloidowych w mózgu, że pośmiertnie można by zdiagnozować u nich chorobę Alzheimera, jednak nie rozwija się u nich demencja kliniczna - mówi dr Klodian Dhana z Rush University Medical Center.

- Niektórzy mają zdolność do zachowania , pomimo nagromadzenia się tych szkodliwych białek w mózgu, a nasze badanie sugeruje, że dieta MIND wiąże się z lepszymi funkcjami poznawczymi, niezależnie od patologii w tkance mózgu związanych z chorobą Alzheimera - uważa dr Dhana.

W wieloletnim badaniu naukowcy sprawdzili powiązania diety z patologiami mózgu i funkcjonowaniem poznawczym. Uczestnicy początkowo nie chorowali na demencję, przez wiele lat corocznie poddawali się badaniom klinicznym, a po śmierci wykonywano u nich autopsję mózgu.

Za osoby trzymające się wspomnianej diety uznano tych, którzy codziennie jedli co najmniej trzy porcje produktów pełnoziarnistych, zielonych warzyw liściaste i jedno inne warzywo, serwowali sobie kieliszek wina i przez większość dni tygodnia podjadali , serwowali sobie fasolę co drugi dzień, a drób i jagody co najmniej dwa razy w tygodniu, ryby z kolei mieli w menu co najmniej raz w tygodniu. Dieta ta oznaczała też ograniczenie masła, tygodniowej porcji słodyczy i ciastek, pełnotłustego sera oraz potraw smażonych lub fast foodu.

- Odkryliśmy, że dieta najbliższa MIND miała związek z lepszą pamięcią i umiejętnościami myślenia, niezależnie od poziomu białka związanego z chorobą Alzheimera i innych patologii mózgu występujących z wiekiem. Wydawało się, że dawała efekty ochronne i mogła przyczyniać się do odporności poznawczej u osób starszych - mówi dr Dhana.

- Zmiany w diecie mogą wpływać na funkcjonowanie poznawcze i ryzyko demencji, na lepsze lub gorsze. Istnieją dość proste zmiany jadłospisu i stylu życia, które mogą pomóc spowolnić osłabienie funkcji poznawczych wraz z wiekiem i poprawić zdrowie mózgu - wnioskuje dr Dhana.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy