Strona głównaZdrowieDepresja skraca życie

Depresja skraca życie

Kolejne badania dowodzą, że depresja nie tylko obniża jakość życia, ale wręcz może je skrócić, ostrzegają kanadyjscy uczeni.
Depresja skraca życie Jak wynika z nowych badań, depresja może mieć znaczny wpływ na ogólny stan zdrowia ludzi i istotnie skrócić czas życia. Pacjenci z takimi zaburzeniami umierają wcześniej niż ich rówieśnicy wolni od tej choroby.

W ramach badań na przestrzeni wielu lat, od 1952 do 2011 roku zbierano dane dotyczące stanu zdrowia osób z depresją i ludzi bez tej choroby. Przeanalizowano informacje medyczne na temat ponad niemal 3,5 tys. uczestników. Okazało się, że obecność depresji jest istotnym wskaźnikiem .

Przykładowo, 25-letni mężczyzna, który był w depresji w 1952 roku, mógł spodziewać się średnio 39 lat dalszego życia. Tymczasem uczestnik badań wolny od tej choroby mógł liczyć aż na 51 dalszych lat. Co ciekawe, w przypadku mężczyzn obecność depresji w każdym momencie życia oznaczała istotnie wyższe prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci. Dla kobiet zależność ta była nierówna. Związek między depresją a śmiertelnością w przypadku pań odnotowano dopiero w latach 90-tych XX wieku. Pacjentki z depresją na tym etapie życia (czyli już jako osoby dojrzałe) były o 51 proc. bardziej narażone na śmierć do 2011 roku (roku końca badań) w porównaniu z innymi kobietami.

Dlaczego depresja w innym stopniu zagrażała mężczyznom i kobietom? Psychologowie sądzą, że może mieć to związek ze sposobem funkcjonowania w społeczeństwie. Kobiety znacznie częściej w ostatnich latach musiały nauczyć się godzić pracę zawodową z obowiązkami rodzinnymi czy „stawać na wysokości zadania" jako samotne matki. Stąd mogą lepiej radzić sobie z objawami .

Już wiele innych badań wykazało, że osoby z depresją częściej chorują na choroby serca i doświadczają . Poza tym powszechnie teraz wiadomo, że chociaż podłoże stanowić mogą zaburzenia psychiczne, symptomy choroby ujawniają się na poziomie fizycznym. Wszak wśród częstych objawów depresji wymienia się m. in. zmęczenie, bóle głowy, czy bóle w klatce piersiowej. To nie wszystko. Ludzie cierpiący na depresję słabiej o siebie dbają, np. nie zażywają regularnie zaleconych leków, rzadziej udają się na wizyty kontrolne do lekarza, niechętnie podejmują leczenie, etc. W efekcie, choroby, które nawet w równym stopniu występują u ludzi z depresją i bez niej, mogą być - ze względu na zaniedbania- groźniejsze dla pacjentów z .

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy