Strona głównaZdrowieDepresja i inne zaburzenia psychiczne - plaga XXI wieku

Depresja i inne zaburzenia psychiczne - plaga XXI wieku

Ponad 50 milionów ludzi na całym świecie cierpi z powodu poważnych chorób psychicznych. Dolegliwości emocjonalne nie wybierają swoich ofiar, zdarzają się we wszystkich kulturach i na wszystkich kontynentach.
Szacuje się, że tylko w samej Europie ponad 27% dorosłych ludzi doświadcza przynajmniej jednego rodzaju choroby psychicznej w ciągu roku. Depresja i schizofrenia należą do najbardziej rozpowszechnionych wśród nich. Według prognoz do 2020 roku depresja stanie się też najczęstszą przyczyną chorób zachodniego społeczeństwa. „Schorzenia o podłożu psychicznym są powszechne we wszystkich krajach i przyczyniają się do cierpienia wielu osób. Ludzie nimi objęci spotykają się ze społeczną izolację, obniżoną jakością życia, a dodatkowo są narażeni na podwyższoną śmiertelność", mówi doc. dr hab. n. med. Joanna Meder, specjalista psychiatra. Joanna Meder.

Obecnie największą barierą w skutecznym leczeniu jest zbyt późne rozpoznanie problemu i niewystarczające przekonanie o korzyściach płynących z podjęcia leczenia. Kraje z niskimi i średnimi dochodami poświęcają niecały 1% ogólnych wydatków zdrowotnych na choroby psychiczne. Tymczasem ponad 450 milionów ludzi na świecie boryka się z różnorodnymi problemami psychicznymi, których wczesne rozpoznanie i stosowna terapia mogłaby przynieść korzyść. Troska o kondycję psychiczną powinna leżeć w interesie nas wszystkich. Niezbędne jest też budowanie odpowiedniej świadomości na temat chorób psychicznych i edukacja społeczeństwa w tym zakresie.

Joanna Papiernik / odnalezcsiebie.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy