Strona głównaZdrowieDepresja a problemy żołądkowe - obie choroby mają tę samą przyczynę

Depresja a problemy żołądkowe - obie choroby mają tę samą przyczynę

Istnieje związek między depresją i zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi: niedobór serotoniny może wywoływać obydwa problemy zdowotne.
Depresja a problemy żołądkowe - obie choroby mają tę samą przyczynę [Fot. Anatomy Insider - Fotolia.com]
Jak wynika z badań uczonych z Columbia University Medical Center w Nowym Jorku, zbyt niski poziom serotoniny (hormonu odpowiadającego m. in. za nastrój) w komórkach nerwowych jelit może powodować , a gdy jest go mało w komórkach mózgu, wiąże się z .

Jelita są określane jako „drugi mózg", zawierają więcej neuronów niż rdzeń kręgowy i korzystają z różnych neuroprzekaźników. Podobne zaburzenia mogą więc wywoływać różne skutki związane z tymi dwiema częściami ciała.

W badaniach wykorzystano myszy z mutacją genetyczną, która zmienia zdolność neuronów w mózgu i do produkcji serotoniny i która u ludzi ma związek z poważną postacią depresji. Okazało się, że niedostateczna ilość tego neuroprzekaźnika prowadził do zmniejszenia liczby neuronów w jelicie i zaburzeń funkcji wyściółki jelitowej. Co więcej, spowolniło to przemieszczanie się żywności w .

Gryzonie miały zaparcia i odnotowano u nich takie same zmiany żołądkowo-jelitowe, jak u osób cierpiących na zaparcia. Wcześniej ustalono też, że te same zwierzęta również wykazywały objawy depresyjne.

Kiedy u gryzoni zastosowano eksperymentalną terapię, która wywołała wzrost ilości serotoniny w neuronach jelitowych, objawy zaparcia osłabły. Skuteczne okazało się podawanie środków z prekursorem serotoniny, 5-Htp o powolnym uwalnianiu. Według autorów, taki farmaceutyk może być przydatny zarówno do leczenia , jak i depresji.

Wyniki badań są dostępne w Gastroenterology.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 10:06:33, 20-05-2019 ~gość: 89.64.44.xxx

  Może tez tak być, dokładnie tego nie wiem, moja babcia przy zaparciach i naprzemiennych biegunkach zaczęła stosować preparat z maślanem sodu i własnie dzięki niemu już nie narzeka ze boli ją brzuch i że nie potrafi się wypróżnić, tak więc na plus.
 • 14:09:03, 27-05-2019 berendt

  A ja uważam, że rzeczywiście jedno może być skutkiem drugiego. Trzeba jednak znaleźć rozwiązanie na depresje, a nie na bóle. Teraz psycholog nie jest już tak wstydliwym tematem, jak dawniej. Warto udać się na wizytę i znaleźć źródło złego samopoczucia, niż cały czas dalej w to brnąć.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Kobiety.net.pl
 • Pola Nadziei
 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • Oferty pracy