Strona głównaZdrowieDługotrwały stres zwiększa ryzyko raka u mężczyzn

Długotrwały stres zwiększa ryzyko raka u mężczyzn

Od dawna wiadomo, że przedłużający się stres ma zły wpływ na nasze zdrowie, sprzyjając rozwojowi wielu chorób i to zarówno ciała, jak i duszy. Teraz japońscy badacze do listy problemów zdrowotnych wywoływanych przez stres dołączają powstawanie nowotworu.
Długotrwały stres zwiększa ryzyko raka u mężczyzn [Fot. Andrey Popov - Fotolia.com] Z wieloletnich japońskich badań wynika, że długotrwały stres oznacza w przypadku mężczyzn nawet o 20 proc. wyższe ryzyko w porównaniu do tych, którzy nie czują się zestresowani.

W trwających ponad dwie dekady badaniach autorstwa uczonych z japońskiego Narodowego Centrum Badań nad Rakiem wzięło udział niemal 80 tysięcy mężczyzn w wieku 40-69 lat. Uczestnikom co kilka lat zadawano to samo pytanie: „Jak silny odczuwasz codziennie?" Możliwe były trzy odpowiedzi: „wysoki", „przeciętny" oraz „niski". Po latach przeanalizowano związek pomiędzy deklarowanymi poziomami stresu a rozwojem raka.

Ogólnie rzecz ujmując, osoby zgłaszające najwyższy poziom stresu były o 10 proc. bardziej narażone na nowotwory niż ci, którzy określali swoj poziom stresu jako niski. Ustalono jednocześnie, że stres silniej oddziałuje na wzrost prawdopodobieństwa nowotworu u mężczyzn niż u kobiet. W przypadku mężczyzn regularnie wskazujących wysoki poziom stresu ryzyko raka było nawet o 20 proc. wyższe niż u panów cieszących się spokojnym życiem. Najsilniejszy był związek pomiędzy doświadczaniem stresu i rozwojem oraz .

Ze statystyk wynika, że rak wątroby jest szóstym najpowszechniejszym nowotworem na świecie, co roku diagnozuje się około 800 tysięcy nowych jego przypadków. Jeśli chodzi o raka prostaty, corocznie rozpoznaje się go u ponad miliona mężczyzn.

Przeczytaj także


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy